30. prosince 2009 11:32 Lidovky.cz > Byznys > Média

Vyfotil vlka v zoo a vydával ho za divokého. A vyhrál prestižní cenu

Snímek, který získal prestižní cenu, aby se později ukázalo, že jde o podvod. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek, který získal prestižní cenu, aby se později ukázalo, že jde o podvod. | foto: Jose Luis Rodriguez

LONDÝN Španělský fotograf José Luis Rodriguez miluje divoká zvířata. Mezi jeho nejoblíbenější patří orli a zejména vlci. A právě snímek této šelmy mu přinesl slávu a peníze. Stačilo k tomu málo - jít do zoo k pavilonu vlků, počkat na správnou chvíli a stisknout spoušť. Snímek ochočeného zvířete přeskakujícího plot pak poslal do prestižní britské soutěže o nejlepší fotografii z divočiny a vyhrál. Odměnou mu bylo 10.000 liber (asi 300.000 korun)

Vyhlášení výsledků se konalo v říjnu. Na to, že jde o podvod a na snímku není divoký vlk, ale ochočený, se přišlo před pár dny. Pravidla soutěže, do které přišly desítky tisíc snímků, říkají, že fotografie musí zachycovat zvíře v jeho přirozeném a původním prostředí. Porotci zjistili, že Rodriguezův snímek toto pravidlo porušuje, protože jde o obrázek vlka ze zooparku u Madridu.

Fotograf veškerá nařčení, že by vědomě porušil pravidla soutěže, kategoricky odmítá. V říjnu, při vyhlášení výsledků, řekl: "Chtěl jsem pořídit snímek, na které bude vlk při lovu, ale zároveň tam nebude žádná krev. Nechtěl jsem krutý snímek." Obrázek nazval Příběh vlka a poslal ho do soutěže. Jeden z porotců, fotograf divoké přírody Mark Carwardine, později řekl, že "snímek zachycuje tisíciletý vztah mezi člověkem a vlkem v jediném momentu."

Pochyby se objevily v okamžiku, kdy zoologové přišli s tím, že divoký vlk by se pravděpodobně plotem protáhl, než by ho přeskakoval. Když se prokáže, že fotograf to celé narafičil, bude muset cenu vrátit.

mtrMiluše Trefancová

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!