24. října 2017 16:30 Lidovky.cz > Byznys > Média

Vysílací rada odložila stížnost Pirátů na předvolební duel na Nově

Šéf Pirátů Ivan Bartoš na předvolební akci v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf Pirátů Ivan Bartoš na předvolební akci v Praze. | foto: Piráti

PRAHA Rada pro rozhlasové a televizní vysílání v úterý odložila stížnost Pirátské strany na obsazení předvolební debaty lídrů politických stran na TV Nova. Stížnost totiž přišla ještě před uskutečněním debaty a rada se zabývá pouze již odvysílaným obsahem. V úterý to řekl předseda RRTV Ivan Krejčí.

Soukromá stanice podle Pirátů porušila zákon, když poskytla minulý čtvrtek, den před otevřením volebních místností prostor jen Andreji Babišovi (ANO) a Lubomíru Zaorálkovi (ČSSD). „Rada se zabývá pouze odvysílaným obsahem, nikoliv preventivně, protože to by byla nepřípustná cenzura,“ uvedl Krejčí.

Nova podle Pirátů porušila ustanovení zákona o rozhlasovém a televizním vysílání, podle něhož „provozovatel vysílání je povinen zajistit, aby ve zpravodajských a politicko-publicistických pořadech bylo dbáno zásad objektivity a vyváženosti a zejména nebyla v celku vysílaného programu jednostranně zvýhodňována žádná politická strana nebo hnutí“. Nova už dříve reagovala, že právní předpisy neporušuje a duel dvou nejvážnějších kandidátů na premiéra je běžná praxe západních televizních stanic.

Piráti ve snaze zabránit vysílání debaty dokonce požádali soud o předběžné opatření. Městský soud v Praze ve veřejném zasedání v den vysílání jejích žádost zamítl. Podle soudu byla žaloba nedůvodná, protože program ještě nebyl odvysílán.

ČTK