17. května 2018 15:31 Lidovky.cz > Byznys > Média

Vysílací rada řeší předvolební debatu na Nově. Mohlo prý dojít k narušení vyváženosti

Andrej Babiš a Lubomír Zaorálek po debatě v televizi Nova. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš a Lubomír Zaorálek po debatě v televizi Nova. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) zahájila řízení o přestupku s provozovatelem televize Nova. Důvodem je možné porušení vysílacího zákona tím, že televize před parlamentními volbami odvysílala pořad, který poskytl pouze prostor zástupcům dvou stran. Šlo o pořad Nova Duel, ve kterém 19. října vystoupili volební lídři hnutí ANO Andrej Babiš a ČSSD Lubomír Zaorálek. Volby se konaly následující dva dny. O odvysílání pořadu také rozhodoval pražský městský soud.

„Odvysíláním tohoto pořadu určeného pro prezentaci pouze dvou politiků v období bezprostředně předcházejícím konání voleb (předvečer voleb) mohla být narušena vyváženost vysílání ve prospěch těchto politických subjektů,“ uvedla ve čtvrtek RRTV.

Podle rady se provozovatel televize Nova mohl dopustit porušení povinnosti zajistit, aby ve zpravodajských a politicko-publicistických pořadech bylo dbáno zásad objektivity a vyváženosti.

Provozovatel prý také mohl pochybit při zajištění, aby nebyla v celku vysílaného programu jednostranně zvýhodňována žádná politická strana nebo hnutí. „Popřípadě jejich názory nebo názory jednotlivých skupiny veřejnosti, a to s přihlédnutím k jejich reálnému postavení v politickém a společenském životě,“ doplnila RRTV.

Odvysílání pořadu chtěli zabránit i Piráti, kteří se kvůli tomu obrátili na soud. Pražský městský soud v den vysílání jejich žalobu zamítl a rozhodl, že televize může předvolební duel Zaorálka a Babiše odvysílat.

Nova se proti obviněním ohradila už předtím

Piráti mínili, že by televizní stanice měla poskytnout prostor také zástupcům dalších stran. Podle soudu však žaloba byla nedůvodná, protože program ještě nebyl odvysílán. Piráti chtěli, aby soud Nově uložil odvysílání duelu zdržet do doby, než o věci rozhodne RRTV.

Nova se proti obviněním z porušování zákona už dříve ohradila. Duel dvou nejvážnějších kandidátů na premiéra je podle ní běžnou praxí západních televizních stanic. Babiš a Zaorálek se od 19:55 střetli bez publika na Nově, duel skončil ve 21:22.

Oba politici tak nestihli začátek poslední předvolební Superdebaty ve veřejnoprávní České televizi, která začínala s ohledem na pořad na soukromé televizní stanici až ve 21:30. Kvůli přejezdu se zpozdili zhruba o čtvrt hodiny. V České televizi dostali prostor k debatě i lídři dalších osmi stran s nejvyšším volebním potenciálem, tedy ODS, KSČM, TOP 09, SPD, STAN, Piráti, KDU-ČSL a Zelení.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz