6. prosince 2012 19:20, aktualizováno  20:47 Lidovky.cz > Byznys > Média

Tajemství Casablanky: zamiloval se tehdy Bogart do Bergmanové?

z filmu Casablanca | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy z filmu Casablanca |

Nedá se říct, že by Bergmanová a Bogart měli mnoho společného. Snad jen to, že si oba prošli několika manželskými svazky a oběma se bohužel stala osudnou rakovina. A pak je samozřejmě spojovala Casablanca – film, který je dodnes považován za jeden z největších skvostů světové kinematografie.

Když ho v roce 1942 začali natáčet, Švédka Bergmanová právě získala americké státní občanství a Bogart prozatím vězel v herecké škatulce kriminálníků.

Bogie jako romantický hrdina

Hlavní role vychytralého soukromého očka ve filmu Maltézský sokol mu však pomohla uspět v castingu pro válečnou romanci, a tak se poprvé před kamerou sešel s půvabnou Ingrid Bergmanovou. Že stojí u zrodu legendárního snímku, ani jeden z nich netušil. Bezprostředně po premiéře sice film velké ovace nesklidil, ovšem za pár týdnů, kdy se v lednu 1943 právě v marocké Casablance setkali nejvyšší představitelé protihitlerovské koalice, získal film na aktuálnosti.

z filmu Casablanca

z filmu Casablanca

Kinosály se začaly plnit rychlostí světla a zisky ze vstupného několikanásobně převýšily rozpočet. Když diváky zaskočilo, že jindy drsného Bogieho vidí v roli sice lehce cynického, nicméně přeci jen romantického hrdiny, přispěchal Humphrey s jasným vysvětlením:

„Když se na muže podívá Ingrid Bergmanová, hned vypadá romanticky.“

Je to už sedmdesát let, co se z plátna poprvé ozvalo Bogartovo vemlouvavé: „Vždycky budeme mít Paříž.“ Nesmrtelné romantické drama Casablanca má zvláštní kouzlo stejně jako Ingrid Bergmanová a Humphrey Bogart v hlavních rolích tohoto filmu.

Ve skutečnosti však ke své herecké partnerce žádné zvláštní city nechoval, což mu ale nikdo nechtěl věřit. A nejméně ze všech jeho manželka, která ho obviňovala, že má s Ingrid poměr.

Proč se z milostného drama stal fenomén? Jak ovlivnil kariéru obou hlavních protagonistů?

 Velký rozhovor s Mardošou o francouzských komediích i životních rituálech.

 Když protest, tak na internetu. Za co by vyšli do ulic dnešní studenti.

 Jelení říje objektivem Michala Růžičky. Češi jsou mistry ve vábení vysoké zvěře.  

 

Petra Smítalová

Najdete na Lidovky.cz