9. října 2010 21:07 Lidovky.cz > Byznys > Média

Vzrůstající vliv islámu v Indonésii: vydavatel Playboye jde za mříže

Erwin Arnada | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Erwin Arnada | foto: ČTK/AP

JAKARTA Bývalý vydavatel indonéské mutace pánského časopisu Playboy nastoupil dvouletý trest za údajné provinění proti mravnosti. Novinářům to dnes sdělil jeho právník.

Podle agentury Reuters případ Erwina Arnady poukazuje na rostoucí vliv muslimských fundamentalistů v Indonésii, kde se většina obyvatel přiklání spíše k umírněnější verzi islámu.

Erwin Arnada

Nejlidnatější muslimský stát

Indonésie je sice sekulární stát, ale z jejích zhruba 240 milionů obyvatel téměř 90 procent vyznává islám. Většina z nich je umírněná, ovšem fundamentalisté, kteří hledají inspiraci v některých blízkovýchodních zemích, se snaží prosadit striktní uplatňování islámského práva.

Arnada začal indonéskou verzi časopisu vydávat v dubnu 2006. Vyšlo pouze několik čísel s fotografiemi spoře oděných žen, které nikdy nebyly zcela svlečené. Proti časopisu ale od začátku protestovali konzervativní islamisté, jejichž příznivci také napadli kanceláře vydavatelství v Jakartě.

Soud původně Arnadu zbavil obvinění s odůvodněním, že časopis nelze klasifikovat jako pornografický. Rozhodnutí bylo ale letos v srpnu zrušeno vrchním soudem. Indonéské úřady informovaly, že byl Arnada dnes zadržen na Bali a dopraven letecky do Jakarty.

Arnadův právník řekl agentuře Reuters, že jeho klient musí respektovat rozhodnutí soudu, hodlá ale příští týden podat žádost o přezkoumání případu.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!