Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Wal-Mart okrádá skautky, tvrdí americká hospodyně

Propukl boj o skautské sušenky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Propukl boj o skautské sušenky. | foto: Reprofoto

Největší maloobchodní řetězec na světě Wal-Mart čelí kritice rozzlobené Američanky, že pro jednu ze svých privátních značek sušenek použil název Girl Scouts. Malé skautky, prodávající po domech krabice skautských sušenek, totiž patří k americké tradici, kterou by podle ní neměla zneužívat komerční firma.

Je to scéna známá z mnoha amerických komedií, mimo jiné i z Addamsovy rodiny – u dveří zazvoní několik holčiček ve skautských krojích a nabízí sladké skautské sušenky zvané Girl Scouts cookies. Sušenky donedávna vyráběly jen dvě pekárny v zemi (každý rok většinou v trochu jiné podobě) a prodávat je mohly pouze členky skautu. Šlo o neziskovou aktivitu, protože výtěžek z prodeje sloužil k financování projektů pro děti.

Wal-Mart si nyní rozhněval jednu z amerických maminek, kterou média označují jako paní Harquailovou, tím, že uvedl nedávno na trh svou vlastní značku sušenek, pro niž si vypůjčil právě označení Girl Scouts – čímž si celou tradici přivlastnil. Zmíněné paní Harquailové se to nelíbí a napadla řetězec na internetu. "Wal-Mart udělal opovrženíhodnou věc. Škodí tím sousedským vztahům a zavírá dětem dveře domovů," tvrdí hospodyně na svém blogu.

Paní Harquailová si podle svých slov kupovala od malých skautek klasické skautské sušenky několik let a nyní ozkoušela i obě jejich varianty, které nabízí Wal-Mart. Podle ní se v žádném případě nevyrovnají originálům a představují jen jakousi "beta verzi". "Skautské sušenky prodává jejich exkluzivita. Jenže teď na vaše dveře klepe místo malých skautek Wal-Mart a nabízí vám místo skutečných sušenek jen jejich nepovedenou napodobeninu," rozčiluje se paní Harquailová, podle níž největší obchodní řetězec na světě okrádá tímto způsobem americké děti.

Mluvčí americké skautské organizace Michelle Tompkinsová k případu pouze diplomaticky podotkla, že i jiné organizace přestaly charitativní sušenky kopírovat. "Doufám, že si lidé uvědomí, že koupí originálních sušenek podporují projekty pro děti," uvedla Tompkinsová.

Mluvčí Wal-Martu zatím celý spor nekomentovala.

Americká média včetně největšího světového časopisu o reklamě Advertising Age věnují případu poměrně značnou pozornost a kladou si otázku, jestli se paní Harquailové, potažmo americkým skautkám podaří vyvolat bojkot výrobku Wal-Martu.

Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?