Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

WikiLeaks chce znovu zveřejnit miliony tajných dokumentů

Julian Assange | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Julian Assange | foto: Reuters

STOCKHOLM Internetový server WikiLeaks dnes přislíbil, že brzy zveřejní informace o neupřesněném tématu, které budou sedmkrát obsažnější než 400.000 nedávno zveřejněných tajných dokumentů o válce v Iráku.

Informovala o tom agentura AFP. "Je na nás vyvíjen již několik měsíců silný tlak. Pomozte nám, abychom si zachovali sílu," píše WikiLeaks na svém webu a odkazuje na stránku, kam je možno posílat peníze.

Oznámení WikiLeaks přichází v době, kdy je na jejího zakladatele a šéfredaktora, Australana Juliana Assangeho vydán mezinárodní zatykač. Ten vydalo Švédsko v souvislosti s obviněním, že se Assange ve Švédsku dopustil znásilnění, sexuálního obtěžování a nedovoleného nátlaku.

Čtěte také

Assange spáchání jakéhokoli sexuálního deliktu ve Švédsku popírá. Nyní je mimo Švédsko a místo jeho pobytu není známo. Podle některých zdrojů se pohybuje mezi Švýcarskem a Británií.

WikiLeaks zveřejnila letos statisíce tajných dokumentů o operacích v Afghánistánu a Iráku. Vysloužila si za to ostrou kritiku Pentagonu. Šlo o zhruba 400.000 hlášení o vojenských akcích amerických vojáků od ledna 2004 do konce roku 2009. Dokumenty se týkají četných případů mučení, jehož se dopouštěly irácké síly, jakož i o více než 300 případů mučení, které údajně spáchaly koaliční síly. Americké ministerstvo obrany zveřejnění dokumentů označilo za "nejvážnější únik tajných vojenských dokumentů v historii".

Assange rovněž letos v létě ve Stockholmu slíbil zveřejnění 15.000 dalších vojenských dokumentů o válce v Afghánistánu. Ještě do konce roku mají prý být také zveřejněny citlivé dokumenty týkající se například Libanonu nebo Ruska.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...