Pátek 3. července 2020svátek má Radomír 22 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Wikipedia má na stránce znak FBI. Úřadu se to nelíbí

Logo FBI na Wikipedii | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo FBI na Wikipedii | foto: Reprofoto

NEW YORK Americkému Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se nelíbí, že známá internetová encyklopedie Wikipedia na svých stránkách používá jeho znak. Obrázek doprovází heslo o úřadu.

FBI si myslí, že tím Wikipedia porušuje zákon, a hrozí jí soudem. Informoval o tom deník The New York Times.

Úřad podle deníku poslal v červenci nadaci Wikimedia Foundation, která stránku provozuje, dopis. Vyzývá ji v něm, aby znak, který ilustruje například i českou verzi hesla, odstranila. Wikipedia to ale odmítá. Úřad podle ní ve svém dopise citoval zákon, jenž se týká používání falešných odznaků FBI anebo zisků z používání znaku, a ne umístění obrázku na nekomerčních stránkách.

Mluvčí FBI

Ze zákona nemůžete používat znak FBI, aniž byste měli povolení jejího ředitele.

"Byť chápeme vaši touhu pozměnit zákonné ustanovení v souladu s expanzivní představou, již o něm máte, ve skutečnosti musíme vycházet z litery tohoto ustanovení, a ne jeho vytouženého znění," uvedla nadace ve své odpovědi. Dodala, že proti žádosti FBI je odhodlána se bránit u soudu.

Mluvčí FBI William Carter deníku The New York Times řekl, že odbor hlavní rady úřadu takové dopisy "čas od času" rozesílá. "Ze zákona nemůžete používat znak FBI, aniž byste měli povolení jejího ředitele," uvedl.

Podle právničky Cindy Cohnové z nadace Electronic Frontier Foundation, která se zabývá svobodou na internetu, je spor "hloupý", ale i "znepokojivý". Wikipedia znak může zobrazovat díky prvnímu dodatku americké ústavy chránícímu svobodu slova a FBI má nepochybně na práci lepší věci, uvedla Cohnová.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...