31. ledna 2015 6:59, aktualizováno 2. 2 15:07 Lidovky.cz > Byznys > Média

YouTube nedokáže filtrovat všechna videa spojená s terorismem

YouTube. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy YouTube. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

BRUSEL Internetová platforma pro sdílení videí YouTube je natolik zahlcená, že není možné filtrovat všechny nahrávky spojené s terorismem. Před poslanci liberální frakce Evropského parlamentu ALDE to ve středu podle agentury AP řekla mluvčí provozovatele serveru, společnosti Google, Verity Hardingová.

Podle Hardingové uživatelé na YouTube nahrají každou minutu asi 300 hodin videomateriálu, a je tak podle ní obtížné zachytit všechny nahrávky s teroristickým pozadím. Předběžně kontrolovat videa před jejich nahráním by bylo prý stejné „jako kontrolovat telefonní hovory před tím, než se uskuteční“.

Server YouTube aktivně sám žádná videa nefiltruje, videa kontroluje až po nahlášení od uživatelů. Nahlášená videa kontroluje 24 hodin denně a pokud jsou v rozporu s podmínkami služby (kam spadá i propagace terorismu), velmi rychle je odstraňuje. 

Jednotka filtrující videa

Protiteroristický koordinátor Evropské unie Gilles de Kerchove ve středu vyzval členské země, aby internetovým firmám pomohly filtrovat příspěvky na internetu s násilným, rasistickým nebo jinak extremistickým obsahem. „Každý členský stát by měl mít jednotku lidí trénovaných v této činnosti,“ uvedl.

ČTĚTET TAKÉ:

Běžní uživatelé YouTube mohou nahlásit videa, o nichž se domnívají, že jsou v rozporu se zákonem či uživatelskými podmínkami serveru. Podle Kerchovea ale stránka stahuje jen zhruba třetinu takto nahlášených videí. Naproti tomu nedávný požadavek britských kriminalistů na stažení materiálů v rozporu s vnitřními předpisy společnosti splnil prý Google z 93 procent.

Lidovky.cz, ČTK