23. dubna 2015 12:06 Lidovky.cz > Byznys > Média

Youtube slaví výročí. První video se na něm objevilo před deseti lety

YouTube. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy YouTube. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

SAN BRUNO Úspěšný server Youtube.com, který letos slaví deset let od založení, si připomíná své vůbec první video z 23. dubna 2005. Me at the ZOO ukazuje spoluzakladatele serveru Jaweda Karima v ZOO v San Diegu. Video, které je stále dostupné, hlásí přes 19,6 milionů zhlédnutí.


U zrodu serveru YouTube stáli tři zaměstnanci americké společnosti PayPal. Počítačoví nadšenci Chad Hurley, Steve Chen a Jawed Karim nabídli lidem možnost umístit na web vlastní videozáznamy, a pak je jednoduše sdílet s ostatními uživateli.

K úspěchu jim napomohl rozmach technologií umožňujících rychlé připojení k síti. Podstatnou roli ovšem sehrál fakt, že si uživatelé příliš nelámali hlavu s autorskými právy a na server umisťovali také nelegální kopie populárních filmů či televizních seriálů.

Vidět v YouTube pouze rejdiště filmových pirátů by ale nebylo úplně spravedlivé. Řada uživatelů dokázala zaujmout vlastními výtvory a získat si tak status celebrit. Z některých nahrávek se dokonce stal popkulturní fenomén, ať už to byly hudební klip Gangnam Style jihokorejského rappera PSY nebo variace hromadného křepčení na písničku Harlem Shake od amerického hudebníka Baauera.

Lidovky.cz