8. března 2015 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Čína zakázala film o znečištění týden poté, co ho povolila

Most ve městě Ťi-lin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Most ve městě Ťi-lin | foto: Reuters

PEKING Populární, ale kontroverzní dokument o čínském boji proti znečištění ovzduší dnes přestal být dostupný na čínských internetových serverech sloužících ke sdílení videonahrávek.

To vyvolalo obavy mezi čínskými uživateli internetu, že se film Under the Dome (Pod kupolí) stal obětí cenzury pouhý týden po svém zveřejnění, napsala agentura Reuters.

Snímek, který natočila novinářka Čchaj Ťing, vysvětluje přímočarým způsobem znečištění ovzduší. Po svém zveřejnění vyvolal celonárodní diskusi a na internetových serverech se dočkal stovek milionů zhlédnutí.

Město Harbin zahalené smogem.
Znečištění vzduchu v Číně narůstá rok od roku.

Ve čtvrtek na úvod výročního zasedání parlamentu prohlásil premiér Li Kche-čchiang, že řešení problému znečištění ovzduší je prioritní; slíbil navíc větší transparentnost kolem této otázky. 

ČTĚTE TAKÉ:

Odstranění filmu z internetu podle agentury Reuters naznačuje, že čínská vláda dává přednost udržení společenské stability před diskusí o otázce, kterou sama označuje za prvořadou.

Žádný z odpovědných čínských úřadů nereagoval na žádost agentury Reuters o poskytnutí vyjádření k nedostupnosti filmu.

Čínští politici chlácholí pobouřený lid

Na pořad jednání čínského parlamentu se dostaly hned v prvních dnech jednání ekologické problémy. Obavy Číňanů ze stále více kontaminované půdy, vody a ovzduší se nejvyšší politici země snažili rozptýlit ujišťováním o postihu původců znečišťování. Desetidenní zasedání parlamentu začalo ve čtvrtek (7. března).

I když Peking v pátek jako obvykle dusil smog, prezident Si Ťin-pching prohlásil, že země bude "železnou pěstí a bez výjimky trestat všechny, kdo budou ničit životní prostředí". Premiér Li Kche-čchiang zase slíbil, že vláda bude usilovat o snížení zdrojů znečištění a o zefektivnění energetiky. Nově jmenovaný ministr životního prostředí Čchen Ťi-ning hovořil o zpřísnění zákonů na ochranu prostředí.

Podle agentury AP čínskou vládu začíná znepokojovat stále bouřlivější veřejná debata o nebezpečné kontaminaci, jíž jsou Číňané vystaveni. 

Dokladem obav vlády je zablokování serveru, který nabízel filmový dokument Under the Dome novinářky Čchaj Ťing.  

Alvin Lin z americké ekologické skupiny Natural Resources Defence Council řekl, že tento snímek, který byl původně dostupný, čínské vedení opravdu nutí začít o tématu hovořit.

Čína znečišťuje ovzduší víc než jakákoli jiná země a dvakrát více než USA, které jsou druhým největším producentem oxidu uhličitého.

Zdroj: ČTK

Lidovky.cz, ČTK