9. dubna 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Za karikatury Proroka na Facebooku dostali sedm let

Facebook - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Facebook - ilustrační foto. | foto: Thierry RogeReuters

TUNIS Na sedm let poslal soud v Tunisku do vězení dvojici mladíků, kteří umístili na Facebooku karikatury proroka Mohameda. Podle agentury Reuters tento případ jen nahrává obviněním, že se nové islamistické vedení severoafrické země snaží umlčet svobodu projevu.

Počin obou mladíků podle ministerstva spravedlnosti zasáhl citlivou strunu v zemi, kde od skončení revoluce loni na jaře islám začal znovu hrát významnější roli. "Byli odsouzeni k sedmi letům vězení za porušení morálky a narušování veřejného pořádku," uvedl mluvčí ministerstva.

ČTĚTE TAKÉ:

Za mřížemi se ale zatím ocitne jen jeden z mládenců, po druhém policie pátrá a byl odsouzen v nepřítomnosti. Rozsudek byl vynesen už koncem března, ale teprve nyní se o něm dověděla veřejnost, když o případu začali informovat bloggeři na internetu.

"Rozsudky jsou velmi přísné, i kdyby byli tito mladí lidé vinni," zdůraznil jeden z bloggerů. Tunisko loni v lednu fakticky odstartovalo hnutí v blízkovýchodních zemích nazvané arabské jaro. Tehdy protivládní protesty donutily k odchodu ze země autokratického prezidenta Zína Abidína bin Alího. V následných volbách se pak dostali do čela státu umírnění islamisté.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Revoluční dění ale také vyvolalo napětí mezi konzervativními muslimy, kteří by chtěli, aby islám hrál větší roli ve veřejném životě, a sekularisty. Ti se obávají, že svoboda projevu a práva žen jsou nyní ohroženy.

Vláda prohlašuje, že je její povinností chránit standardy veřejné slušnosti. Její sekulární oponenti ji ale obviňují, že justičního systému využívá k zásahu proti komukoliv, kdo by se nedržel ortodoxní náboženské linie.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.