Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Za ponížení chlapce z Kuřimi zaplatí

Statisícové pokuty zaplatí všechny tři české celostátní televize. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Statisícové pokuty zaplatí všechny tři české celostátní televize. | foto: Lidové noviny

PRAHA Prima, Nova a Česká televize dostaly od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání statisícové pokuty za to, že ve svých reportážích a pořadech odvysílaly záběry týraného chlapce z Kuřimi. Prima má zaplatit celkem 900.000 korun, Nova 600.000 a ČT 200.000 korun.

Podle rady porušily povinnost "bezdůvodně nezobrazovat osoby umírající nebo vystavené těžkému tělesnému nebo duševnímu utrpení způsobem snižujícím lidskou důstojnost".

Nova: Zveřejnění bylo ve veřejném zájmu
Podle Novy je verdikt rady skandální. Televize se chce určitě odvolat k soudu. Zveřejnění kuřimské kauzy prý bylo ve veřejném zájmu. Od samého začátku navíc redaktoři Novy podle její mluvčí důsledně dbají na ochranu osobní identity týraného chlapce znemožněním jeho identifikace technickými prostředky.ČT a Prima nechtěly pokuty komentovat do doby, než obdrží písemné odůvodnění od rady.

Televize záběry odvysílaly ve svých hlavních zpravodajských a publicistických relacích či v diskusním pořadu v lednu letošního roku. Za tento delikt hrozí televizím pokuta od 5000 korun do 2,5 milionu. Rada televizím udělila pokutu ve výši 100.000, v případě Primy devětkrát, u Novy šestkrát a u ČT dvakrát.

Média porušila platná morální pravidla
Způsob referování českých médií o týraném chlapci kritizuje i Syndikát novinářů ČR. "Informování bulvárních médií, ale také médií, která sama sebe označují za seriózní, překročilo ve vztahu k nezletilým obětem nejen novinářskou etiku, ale i obecné meze slušnosti," uvedla etická komise letos v červnu v prohlášení na internetových stránkách syndikátu.

"Novinář má v popisu práce získávat informace, ale vždy musí uvážit, zda jejich publikováním trvale nepoškodí nevinné oběti. V tomto případě média zveřejněním podrobností nivelizovala obecně platná morální pravidla," míní komise.
Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Porovnání čísel z celého světa v našem interaktivním grafu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Eva Burešová a Marek Lambora v seriálu Slunečná (2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...