Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 15 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Seniorka se na Facebooku vydávala za političku, hrozí ji podmínka

Facebook | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Facebook | foto: ČTK

LIBEREC Podmíněný trest a náhradu škody požaduje státní zástupkyně pro třiašedesátiletou Annu Stolínovou z Liberce, která je obžalována z vytvoření a zneužití falešného profilu krajské šéfky KSČM Dany Lysákové na internetové sociální síti Facebook. Rozsudek vynese soudce Okresního soudu v Liberci ve čtvrtek.

Podle státní zástupkyně vinu seniorky dokazují soubory, fotografie a texty zajištěné v počítači a které byly zároveň umístěné na falešném profilu Lysákové. Žena měla i potřebné znalosti, aby dokázala falešný profil vytvořit. "Dennodenně u počítače trávila i několik hodin. Sice tvrdila, že hraje pouze hry, byla tam ale spousta programů a aplikací jako ICQ nebo Skype, které prokazatelně využívala," uvedla státní zástupkyně.

ČTĚTE TAKÉ:

Motivem podle ní mohla být žárlivost a předchozí konflikt Lysákové s jejím manželem a synem. Státní zástupkyně si ani nemyslí, že by počítač mohl používat kdokoliv, jak to u soudu tvrdila Stolínová. "Nikdo jiný z rodiny nemluvil o tom, že by k nim chodil někdo jiný," uvedla. Přístup do počítače byl navíc chráněný heslem.

V počítači byly i některé nelegální programy, způsobená škoda je podle státní zástupkyně 30.000 Kč. S ohledem na dosavadní bezúhonnost Stolínové ale požaduje za porušení autorského práva a poškozování cizí věci podmíněný trest.

Liberecká zastupitelka Dana Lysáková (KSČM)

Liberecká zastupitelka Dana Lysáková (KSČM)

Za komunistickou političku a libereckou zastupitelku se podle obžaloby Stolínová vydávala téměř rok. Žena obvinění odmítla. U soudu ji obhajuje poslankyně za KSČM Marie Nedvědová, která v závěrečné řeči zkritizovala postup policistů i státního zastupitelství. Podle ní porušili zákonné normy a případ nevyšetřili tak, jak měli. "Našel se pachatel a je jedno, zda tak učinil či nikoliv," uvedla. Ve prospěch Stolínové podle ní hovoří posudek soudního znalce. Takzvanou IP adresu počítače, přes níž byl falešný profil vytvořen, mohlo používat 51 různých domácností z Liberce. "Byli mezi nimi i lidé, kteří s ní (Lysákovou) neměli zrovna přátelské vztahy," zmínila Nedvědová.

Obhájkyně nesouhlasí ani s tvrzením, že obžalovaná se Lysákové mstila. Spory mezi nimi vznikly až půl roku po vytvoření profilu. Manžel obžalované a její syn z KSČM vystoupili až na protest proti obvinění Stolínové. "Nemůže jít ani o politický podtext," řekla Nedvědová s tím, že Stolínová je stejného politického smýšlení jako Lysáková.

Odmítá i obvinění z porušení autorského práva. "Software byl v počítači ještě před jeho zakoupením," zmínila. Podle obžaloby Stolínová nejprve vytvořila falešnou e-mailovou adresu, velmi podobnou soukromému mailu Lysákové. V dubnu 2010 vytvořila její falešný profil, který na webu zůstal až do března 2011, kdy byl odstraněn.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Na profil obžalovaná podle spisu umístila upravené a zesměšňující fotky Lysákové, které získala na jejích oficiálních webových stránkách. Na profil navíc žena vkládala informace a komentáře neslučitelné s politickými názory, které komunistická politička zastává.

Soud v případu už jednou rozhodl. Trestním příkazem ženě uložil osmiměsíční trest s podmíněným odkladem na dva roky. Stolínová se ale odvolala a muselo následovat soudní jednání.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!