Sobota 11. července 2020svátek má Olga 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Začátky České televize. Reakcionářská svině, slyšel brigádník Forman

Začátky České televize. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Začátky České televize. | foto: ČTK

PRAHA Do "reakcionářských sviní" vynadal prý jednou nejmenovaný předseda závodního výboru komunistické strany Československé televize režiséru Miloši Formanovi. To se však psala polovina 50. let, televizní vysílání bylo v plenkách a Forman jako student scenáristiky hledal brigádu. Po kruté zkušenosti v rakovnických dolech na lupek se přihlásil do televize, která hledala člověka na uvádění pořadu o filmu.

"V zemi bylo jen pár stovek přijímačů, dosud nikdo ani netušil, jakou moc tohle médium má. Já sám jsem předtím viděl tu velkou bednu s miniaturní baňatou černobílou obrazovkou asi dvakrát nebo třikrát," prozradil Forman ve své autobiografii Co já vím?

Miloš Forman na snímku z února 2007

Miloš Forman na snímku z února 2007

Ve svém pořadu musel ukazovat povinnou kvótu sovětských filmů, ale snažil se protlačit do vysílání dobré předválečné snímky Otakara Vávry a Martina Friče či progresivní díla západních filmařů, jakými byli například italští neorealisti.

"Seznámil jsem vždy diváky s tím, jak film vznikl, nebo jsem jim v rozhovoru představil nějakého herce, a pak jsem film pustil," napsal.

Nutný štempl od cenzora

Všechno se vysílalo živě a technologie byla primitivní. Slova a obraz odcházely přímo "do éteru", což komunisty děsilo natolik, že každé odvysílané slovo muselo být předem schváleno cenzory, jimž se posílal scénář s kopií. Na originál dali štempl, kopii si nechali. Když se pořad vysílal, vždycky někdo sledoval, zda se neodchyluje od povoleného textu.

Jednou prý uváděl žongléry a požádal je, aby mu dali písemně vše, co během představení říkají. Šéfovi pak oznámil, že jen žonglují, ale ten musel "nahoru" něco poslat. Vrátil se k artistům s formulářem tiskového dozoru, že něco tam napsat musejí. Cenzor mu pak papír se slovy: "Hej! Hop! Hup! Lup! Hop, hop, hop!" vrátil orazítkovaný.

Dadaistický moderátor a sportovní komentátor

Průšvihem byl rozhovor se zaneprázdněným předsedou Svazu československo-sovětského přátelství, jemuž poslal otázky předem. Nedostal odpověď, a tak si napsal odpovědi sám a dopisem mu je odeslal.

Výsledkem byl pak dadaisticky působící dialog. Když se ho totiž před kamerou na něco zeptal, on dlouho hledal v kapse, pak kostrbatě přečetl odpověď a papír uschoval. Situace se opakovala i u dalších "spontánních" otázek. Vedení televize Formanovi vynadalo, ale vyhozen nebyl a stačil se ještě ucházet o post sportovního reportéra. Po ukázce komentování hokejového mače ale kariéru neudělal. "I když jsem dal do toho všechno, ze sportovní redakce se mi nikdo neozval," uzavřel svou televizní kapitolu Forman.

Z České televize na FAMU

Volontérem v televizi byl poté, co pro "nedostatek talentu" nebyl přijat na DAMU, další oscarový filmař Jiří Menzel. "Bylo to v roce 1956 a všechno včetně inscenací se dělalo živě ze studia ve Vladislavově ulici. Kolem byly kulisy na zpravodajství, počasí či mapa světa.

Já dělal v archivu, byl jsem asistentem v hudební a pak ve filmové redakci a v dabingu," řekl Menzel. Označil to za dobrodružství; co se právě stalo, šlo do celé republiky. Díky této zkušenosti se přihlásil na FAMU, kde ho Otakar Vávra naučil dělat film.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.