Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 29 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Začíná boj o šéfa rozhlasu. Vstoupí do hry politici?

Český rozhlas. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český rozhlas. | foto: Lidové noviny

PRAHA Radní Českého rozhlasu mají ve čtvrtek vybrat nového ředitele Českého rozhlasu. Volba však může skončit patem. Pokud radní nezvolí nového ředitele, bude rozhlas v provizorním vedení déle než rok, či spíše než dva roky.

Rada ve čtvrtek nevybere generálního ředitele a do hry se dostane jiný kandidát, na kterém se shodli politici. I to by mohlo být výsledkem stranických tlaků. Nikdo je sice veřejně nepřiznává, ale volbu ovlivňují.

VÍCE O ČESKÉM ROZHLASU

"Já jsem vůči podobným tlakům imunní," oponuje scénáři s novým kandidátem, o kterém se spekuluje v mediálních kruzích, například radní Bohuš Zoubek. Naopak šanci mu dává bývalý ředitel veřejnoprávního rozhlasu Václav Kasík: "Zaslechl jsem o té volbě mnoho zvěstí. Vzhledem k realitě, která panuje, plán s novým kandidátem nevylučuji." A dodává, že "s přibývajícím časem politické intervence do volby sílí, což rozhlas vrhá do pozice závislého média".

Jde i o šéfa ČT
V kuloárech už koluje jméno kandidáta, na kterém by se podle představ politiků radní, kteří jsou voleni sněmovnou, mohli shodnout. Je jím bývalý šéf vydavatelství Economia Michal Klíma. "Já vám k tomu nic nemůžu říci. Nevím, že by mě někdo navrhoval," řekl v úterý LN Klíma.

INFOGRAFIKA

Politici nechtějí o tom, že by volba mohla skončit patem, hovořit. "Jako předseda politické strany nepokládám za vhodné výsledek předjímat," řekl třeba šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Rovněž kandidáti na ředitele byli včera na komentáře skoupí. "Šance jsou podle mě vyrovnané, samozřejmě se nedá vyloučit, že by nikdo zvolen nebyl – i to je varianta," řekla Hana Hikelová.

Každopádně situace je vyhrocená o to víc, že se téměř souběžně hraje i o křeslo šéfa České televize.

Ředitele Kasíka odvolali, Medek se zhroutil
Post šéfa ČRo provází v posledních letech smůla. Nový ředitel by byl prvním právoplatným šéfem po Václavu Kasíkovi, kterého rada odvolala v červenci 2009.

Provizorní otěže převzal Richard Medek, kterého v září téhož roku rada ve funkci potvrdila. Záhy se ale zhroutil a skončil v nemocnici. V únoru na post rezignoval a prozatímním vedením byl pověřen Peter Duhan. Ten vede veřejnoprávní médium dodnes.

Český rozhlas hospodaří s rozpočtem přes dvě miliardy korun ročně. Má 21 stanic. Nejúspěšnější Radiožurnál má podle průzkumu agentury Median 732 tisíc posluchačů denně.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

RADY LÉKAŘE: Jaké léky dětem můžete podat a na co přitom dát pozor?
RADY LÉKAŘE: Jaké léky dětem můžete podat a na co přitom dát pozor?

Kdy je zvýšená teplota u dětí v pořádku a kdy je potřeba vyhledat lékaře? Jaké léky dětem můžete podat a na co přitom dát pozor? Na vaše otázky...