Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Začíná Souboj seriálů. Vítěze určí diváci

Marek Taclík v upoutávce na Souboj seriálů v České televizi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marek Taclík v upoutávce na Souboj seriálů v České televizi | foto: ČT

PRAHA Boj na život a na smrt čeká v příštích týdnech pilotní díly šesti seriálů. Ten nejšťastnější z nich se v České televizi dočká plnohodnotné realizace.

Pravděpodobně největší "focus group" na světě se rozhodla použít Česká televize pro výběr seriálu, který v budoucnu natočí. Hlavní podzimní projekt veřejnoprávní televize začne tuto sobotu ještě nesoutěžním večerem, kde se divákům představí tvůrčí týmy jednotlivých seriálů a také porota, kterou autoři pořadu definují jako "odborně zábavnou". Tvoří ji Halina Pawlowská, František Ringo Čech a Ivo Šmoldas.

Princip soutěže je dosti nelítostný. Po tři večery proti sobě nastoupí vždy dva půhodinové pilotní díly podobného žánru. O naději jednoho z nich a zmaru toho druhého pak ještě týž večer rozhodne divácké hlasování. Vítěz každého z duelů postoupí do finále, kde opět hlasující diváci zvolí seriál, který se skutečně natočí.

Seriálů se může natočit i víc

Jak ovšem uvádí autor projektu, dramaturg Jan Potměšil, ani palec dolů neznamená, že alespoň některý z poražených seriálů nakonec také nevznikne: "Nabídneme je programovému vedení a je šance, že se bude natáčet i některý, který si zvolí sama televize." Tato zadní vrátka dávají naději i seriálům, jejichž šance dostat se na výsluní právě prostřednictvím diváckého hlasování je spíše teoretická.

SOUBOJ SERIÁLŮ:

Rumburak
  • Vyberte nejlepší seriál všech dob!
  • Vyberte nejlepšího herce ze Souboje seriálů

Hlasovat můžete ZDE

V průběhu jednotlivých večerů se budou tvůrci seriálů snažit zapůsobit na diváky nejen výsledky své práce, ale také historkami z natáčení či přísliby, co by jejich seriál v plném rozsahu nabídl. Ve studiu bude sedět vzorek diváků vybraných podle sociodemografických charakteristik, na nichž se má v průběhu večera v přímém přenosu testovat, koho přesně daný seriál zaujal či odradil.

Podle dramaturga Jana Potměšila byla motivací pro vznik Souboje seriálů snaha přinést do vysílání České televize něco neotřelého: "Základní motiv byl jednoduchý, byl jsem šíleně naštvaný na ČT a na to, jak je těžké v zábavné dramatické tvorbě dostat do této instituce nové tvůrce, nové nápady, zkrátka svěží vítr." Výsledek soubojů v příštích týdnech ukáže, jak daleko svěží vítr dovane - v nabídce pilotních dílů jsou totiž zastoupeny jak útvary, které se opravdu na obrazovce obvykle neobjevují, tak tradičně pojatá, divácky vděčná "česká klasika".

1. semifínále 12. listopadu - rodinný seriál:

Babička na inzerát

Alena Vránová v seriálu Babička na inzerát

Alena Vránová v seriálu Babička na inzerát

Režie: Zuzana Zemanová, scénář: Zuzana Zemanová a Lucie Konečná, hrají: Alena Vránová, Lukáš Vaculík, Lucie Zedníčková, David Kraus, Václav Knop a další.

Když hudebníkům-manželům Šmídovým bouřka poničí dům a na jeho opravu chybějí peníze, vyjedou na několikaměsíční turné v zahraničí a svoje děti nechávají na starost chůvě. Rozverná šedesátnice Marie s dětmi rozehraje řadu zábavných i dramatických situací. Jistou vadou je pouze to, že Mariiny reference jsou jednou velkou lží.

Sedmerák

Marek Taclík v absurdním rodinném seriálu Sedmerák

Marek Taclík v absurdním rodinném seriálu Sedmerák

Režie: Jakub Kohák, hrají: Marek Taclík, Gabriela Míčová, Jiří Racek, Hynek Čermák, Jan Ondráček a další.

Míra Batěk je pohodový řidič autobusu, který má doma ženu a dítě. Stačí ale taková maličkost, jako že mu z čela vyroste paroh, a jeho život se obrátí vzhůru nohama. Najednou se musí plížit ulicemi a lhát kolegům v práci. Po vyzrazení dostává výpověď a chce ho opustit žena. Pak se ale objeví vypečený podvodníček, aby mu nabídl pomocnou ruku.

2. semifínále 19. listopadu - komedie:

Ambasáda

Oldřich Kaiser jako svérázný vládce v seriálu Ambasáda

Oldřich Kaiser jako svérázný vládce v seriálu Ambasáda

Režie: David Sís, scénář: Petr Hudský, hrají: Jiří Lábus, Oldřich Kaiser, Vojta Kotek, Petr Čtvrtníček, Táňa Vilhelmová a další.

Na ostrově Lopuco kdesi v Atlantickém oceánu se mluví česky a leží tam dva vzájemně nevražící státečky. Seriál se odehrává na lopucké ambasádě v Praze, kde přes chodbu sídlí zastupitelstva obou států. Lopučtí diplomaté zajišťují každodenní chod svých ambasád, řeší vzniklé problémy a snaží se porozumět české společnosti a jejím zvykům 

Úřad

Jiří Schmitzer v komediálním seriálu Úřad

Jiří Schmitzer v komediálním seriálu Úřad

Režie: Tomáš Svoboda, hrají: Jiří Schmitzer, David Matásek, Václav Neužil, Pavla Tomicová, Eva Leinweberová a další.

Brno plánuje výstavbu metra, jenže odpovědný úřad žije zatuchlým životem. Sám šéf úřadu s oblibou říká: „Vždyť metro v Brně je přece strašná blbost!“. Jeho podřízení čtou horoskopy a esoterické teorie, suší houby, pěstují králíky a ta nejmladší z úřednic prostě jen „zdobí“ kancelář sama sebou. Do této atmosféry přichází mladý úředník z Prahy.

3. semifínále 26. listopadu - detektivky:

Mazáci

Miroslav Donutil a Oldřich Navrátil, hvězdy seriálu Mazáci

Miroslav Donutil a Oldřich Navrátil, hvězdy seriálu Mazáci

Režie: Milan Šteindler, scénář: Roman Kopřivík a Richard Medek, hrají: Miroslav Donutil, Oldřich Navrátil, Marián Labuda, Petra Špalková, Jan Budař a další.

V městečku Klášterec žije trojice mužů, kteří navzdory důstojnému věku touží po dobrodružství. Z dlouhé chvíle a trochu shodou náhod se pouštějí do detektivní práce. A protože se v Klášterci většinou nic neděje, vidí často záhadu i tam, kde by ji nikdo jiný nehledal.


Cirkus Bukowsky

Martin Řezníček v detektivním seriálu Cirkus Bukowsky

Martin Řezníček v detektivním seriálu Cirkus Bukowsky

Režie a scénář: Jan Pachl, hrají: Pavel Řezníček, Martin Pechlát, Bob Klepl, Nela Boudová, Vanda Hybnerová a další.

Psycholog a pedagog Nestor Bukowsky přijde o milenku, práci, manželku i střechu nad hlavou. Milenku zřejmě kdosi zavraždil a Nestor je hlavním podezřelým. Opouští Prahu a vydává se vstříc novému životu v právě zděděné maringotce. Učí se žít mezi cirkusáky, prožívá platonický románek s akrobatkou Silvií, odolává tlakům principála a neustále kličkuje před zaujatým kriminalistou Kunešem.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...