Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie -4 °C sněžení Předplatné LN
3. listopadu 2011 12:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Začíná Souboj seriálů. Vítěze určí diváci

Marek Taclík v upoutávce na Souboj seriálů v České televizi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marek Taclík v upoutávce na Souboj seriálů v České televizi | foto: ČT

PRAHA Boj na život a na smrt čeká v příštích týdnech pilotní díly šesti seriálů. Ten nejšťastnější z nich se v České televizi dočká plnohodnotné realizace.

Pravděpodobně největší "focus group" na světě se rozhodla použít Česká televize pro výběr seriálu, který v budoucnu natočí. Hlavní podzimní projekt veřejnoprávní televize začne tuto sobotu ještě nesoutěžním večerem, kde se divákům představí tvůrčí týmy jednotlivých seriálů a také porota, kterou autoři pořadu definují jako "odborně zábavnou". Tvoří ji Halina Pawlowská, František Ringo Čech a Ivo Šmoldas.

Princip soutěže je dosti nelítostný. Po tři večery proti sobě nastoupí vždy dva půhodinové pilotní díly podobného žánru. O naději jednoho z nich a zmaru toho druhého pak ještě týž večer rozhodne divácké hlasování. Vítěz každého z duelů postoupí do finále, kde opět hlasující diváci zvolí seriál, který se skutečně natočí.

Seriálů se může natočit i víc

Jak ovšem uvádí autor projektu, dramaturg Jan Potměšil, ani palec dolů neznamená, že alespoň některý z poražených seriálů nakonec také nevznikne: "Nabídneme je programovému vedení a je šance, že se bude natáčet i některý, který si zvolí sama televize." Tato zadní vrátka dávají naději i seriálům, jejichž šance dostat se na výsluní právě prostřednictvím diváckého hlasování je spíše teoretická.

SOUBOJ SERIÁLŮ:

Rumburak
  • Vyberte nejlepší seriál všech dob!
  • Vyberte nejlepšího herce ze Souboje seriálů

Hlasovat můžete ZDE

V průběhu jednotlivých večerů se budou tvůrci seriálů snažit zapůsobit na diváky nejen výsledky své práce, ale také historkami z natáčení či přísliby, co by jejich seriál v plném rozsahu nabídl. Ve studiu bude sedět vzorek diváků vybraných podle sociodemografických charakteristik, na nichž se má v průběhu večera v přímém přenosu testovat, koho přesně daný seriál zaujal či odradil.

Podle dramaturga Jana Potměšila byla motivací pro vznik Souboje seriálů snaha přinést do vysílání České televize něco neotřelého: "Základní motiv byl jednoduchý, byl jsem šíleně naštvaný na ČT a na to, jak je těžké v zábavné dramatické tvorbě dostat do této instituce nové tvůrce, nové nápady, zkrátka svěží vítr." Výsledek soubojů v příštích týdnech ukáže, jak daleko svěží vítr dovane - v nabídce pilotních dílů jsou totiž zastoupeny jak útvary, které se opravdu na obrazovce obvykle neobjevují, tak tradičně pojatá, divácky vděčná "česká klasika".

1. semifínále 12. listopadu - rodinný seriál:

Babička na inzerát

Alena Vránová v seriálu Babička na inzerát

Alena Vránová v seriálu Babička na inzerát

Režie: Zuzana Zemanová, scénář: Zuzana Zemanová a Lucie Konečná, hrají: Alena Vránová, Lukáš Vaculík, Lucie Zedníčková, David Kraus, Václav Knop a další.

Když hudebníkům-manželům Šmídovým bouřka poničí dům a na jeho opravu chybějí peníze, vyjedou na několikaměsíční turné v zahraničí a svoje děti nechávají na starost chůvě. Rozverná šedesátnice Marie s dětmi rozehraje řadu zábavných i dramatických situací. Jistou vadou je pouze to, že Mariiny reference jsou jednou velkou lží.

Sedmerák

Marek Taclík v absurdním rodinném seriálu Sedmerák

Marek Taclík v absurdním rodinném seriálu Sedmerák

Režie: Jakub Kohák, hrají: Marek Taclík, Gabriela Míčová, Jiří Racek, Hynek Čermák, Jan Ondráček a další.

Míra Batěk je pohodový řidič autobusu, který má doma ženu a dítě. Stačí ale taková maličkost, jako že mu z čela vyroste paroh, a jeho život se obrátí vzhůru nohama. Najednou se musí plížit ulicemi a lhát kolegům v práci. Po vyzrazení dostává výpověď a chce ho opustit žena. Pak se ale objeví vypečený podvodníček, aby mu nabídl pomocnou ruku.

2. semifínále 19. listopadu - komedie:

Ambasáda

Oldřich Kaiser jako svérázný vládce v seriálu Ambasáda

Oldřich Kaiser jako svérázný vládce v seriálu Ambasáda

Režie: David Sís, scénář: Petr Hudský, hrají: Jiří Lábus, Oldřich Kaiser, Vojta Kotek, Petr Čtvrtníček, Táňa Vilhelmová a další.

Na ostrově Lopuco kdesi v Atlantickém oceánu se mluví česky a leží tam dva vzájemně nevražící státečky. Seriál se odehrává na lopucké ambasádě v Praze, kde přes chodbu sídlí zastupitelstva obou států. Lopučtí diplomaté zajišťují každodenní chod svých ambasád, řeší vzniklé problémy a snaží se porozumět české společnosti a jejím zvykům 

Úřad

Jiří Schmitzer v komediálním seriálu Úřad

Jiří Schmitzer v komediálním seriálu Úřad

Režie: Tomáš Svoboda, hrají: Jiří Schmitzer, David Matásek, Václav Neužil, Pavla Tomicová, Eva Leinweberová a další.

Brno plánuje výstavbu metra, jenže odpovědný úřad žije zatuchlým životem. Sám šéf úřadu s oblibou říká: „Vždyť metro v Brně je přece strašná blbost!“. Jeho podřízení čtou horoskopy a esoterické teorie, suší houby, pěstují králíky a ta nejmladší z úřednic prostě jen „zdobí“ kancelář sama sebou. Do této atmosféry přichází mladý úředník z Prahy.

3. semifínále 26. listopadu - detektivky:

Mazáci

Miroslav Donutil a Oldřich Navrátil, hvězdy seriálu Mazáci

Miroslav Donutil a Oldřich Navrátil, hvězdy seriálu Mazáci

Režie: Milan Šteindler, scénář: Roman Kopřivík a Richard Medek, hrají: Miroslav Donutil, Oldřich Navrátil, Marián Labuda, Petra Špalková, Jan Budař a další.

V městečku Klášterec žije trojice mužů, kteří navzdory důstojnému věku touží po dobrodružství. Z dlouhé chvíle a trochu shodou náhod se pouštějí do detektivní práce. A protože se v Klášterci většinou nic neděje, vidí často záhadu i tam, kde by ji nikdo jiný nehledal.


Cirkus Bukowsky

Martin Řezníček v detektivním seriálu Cirkus Bukowsky

Martin Řezníček v detektivním seriálu Cirkus Bukowsky

Režie a scénář: Jan Pachl, hrají: Pavel Řezníček, Martin Pechlát, Bob Klepl, Nela Boudová, Vanda Hybnerová a další.

Psycholog a pedagog Nestor Bukowsky přijde o milenku, práci, manželku i střechu nad hlavou. Milenku zřejmě kdosi zavraždil a Nestor je hlavním podezřelým. Opouští Prahu a vydává se vstříc novému životu v právě zděděné maringotce. Učí se žít mezi cirkusáky, prožívá platonický románek s akrobatkou Silvií, odolává tlakům principála a neustále kličkuje před zaujatým kriminalistou Kunešem.

batMarcel Kabát
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!