Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika -4 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Zahraniční média se v rámci záplav v Česku věnují hlavně Praze

Pohled z Letné na Vltavu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled z Letné na Vltavu. | foto: Michal Růžička, MAFRA

BRATISLAVA/BERLÍN/PRAHA Zahraniční média a zpravodajské portály se v informacích o záplavách v Česku věnují především Praze. Výjimkou jsou zejména slovenské a německé weby, které se zmínily o povodních i v dalších částech České republiky. Německo, které rovněž trápí rozsáhlé povodně, sleduje vývoj v Česku i kvůli jeho dopadu na Drážďany.

Saskou metropoli ohrožuje rostoucí hladina Labe, které napájí rozvodněná Vltava a další přítoky. Německá média se bedlivě zabývají zejména záplavami v Porýní, rostoucí hladinou Dunaje a povodněmi v Sasku a Durynsku. List Die Welt ve svém povodňovém zpravodajství napsal, že v Drážďanech je situace velmi vážná, a upozornil, že tamní hladina Labe dál poroste, neboť tento evropský veletok musí pojmout i masy vody z Povltaví.

Obsáhle informuje o situaci v Praze i v celém Česku agentura DPA. Všímá si šesti obětí záplav, množství rozvodněných toků, počtu uzavřených silnic a železničních tratí i rozsahu evakuace obyvatelstva. Zaznamenává rovněž upozornění ministra vnitra Jana Kubiceho, že ještě není po záplavách.

Evakuace Terezína

Z amerických médií povodňovou situaci ve střední Evropě, včetně Česka, obšírněji popisuje list The Wall Street Journal. Agentura AP mezi jiným zaznamenala evakuaci Terezína, kde byl v době okupace za druhé světové války koncentrační tábor.

Rakouský deník Die Presse napsal, že v Praze, v Děčíně a v Ústí nad Labem musely stovky obyvatel opustit svá obydlí v blízkosti řeky a že u Litoměřic a Mělníka úřady evakuovaly celé vesnice. Zaujala ho také povodeň ve východočeské Jaroměři, kde voda částečně pobořila most.

Spor o včasné reakci

List Sme informoval o sporu ohledně toho, zda Praha na povodeň reagovala včas. Slovenské portály zdůraznily, že českou metropoli nezaskočila Vltava, ale menší toky jako Rokytka, Botič nebo Šárecký potok, které během minulých povodní tak dramatický dopad na záplavy neměly. Slovenské tiskové agentury se věnovaly i železniční dopravě na Slovensku, kterou narušily komplikace na české železnici.

O sporu čtěte zde:

Ohrožení památek a zvířat

Zpravodajská stanice BBC uvedla, že v Praze je v ohrožení Karlův most a další historické památky na břehu Vltavy. Upozornila také, že jsou zavřené pražské školy, některé stanice metra a obchody a že pražská zoologická zahrada přemístila zvířata do bezpečí.

Záchraně zvířat v pražském zoo věnovala pozornost i agentura AFP. V reportáži poukazuje mimo jiné na obětavost pracovníků, kteří mají na paměti traumatizující zážitky z velké povodně před 11 lety, jež připravila řadu zvířat o život.

Britský list The Guardian dnes na svém webu zprávu o záplavách ve střední Evropě doprovodil titulní fotografií s nočním záběrem Karlova mostu a rozvodněné Vltavy. The Guardian podobně jako další média informoval, že Česká republika na pomoc postiženým povolala armádu. List se zmínil i o dramatickém vývoji v sousedních zemích, především o situaci v jihoněmeckém Pasově nebo východoněmeckém Chemnitzu (Saské Kamenici).

Vliv na turisty

Pozorně sledují povodně v Čechách ruská média, některá přímo po hodinách. Agentura RIA Novosti upozornila, že nejvyšší stupeň povodňové aktivity byl kromě Prahy vyhlášen ve více než 50 českých městech. Agentura ITAR-TASS poznamenala, že ruští turisté si svým cestovním kancelářím nestěžují, i když někteří přišli o výlety parníkem po Vltavě či se museli stěhovat z pražského botelu Albatros do hotelu. Na souši se však všechny exkurze konají podle plánu. Agentura Rosbalt se podrobněji zabývá dilematem ruských turistů, kteří se chystají v příštích deseti dnech do Prahy, zda cestu stornovat, či nikoli.

Bulharský Focus čtenářům vysvětlil, že záplavy v Česku nepostihly jen Prahu, ale i další regiony. Upozornil přitom na Podkrkonoší.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!