24. března 2014 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Zakázaný Twitter? Turci nalezli způsob, jak úřady přelstít

Blokování Twitteru v Turecku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Blokování Twitteru v Turecku | foto: Reuters

PRAHA Turci mají od pátečního rána omezený přístup k sociální síti Twitter. Podle studenta z Ankary Dogancana Aksoye tamní vláda blokuje Twitter kvůli tomu, že se v úterý má objevit sexuální nahrávka premiéra Recepa Tayyipa Erdogana. Vládní opatření pro Turky ale nejsou velkou překážkou. I přes zákaz Twitter nadále užívají, sdílejí na něm dokonce i fotografie s návodem, jak zákaz obelstít.

"Turecko je podle mě jednou z nejdemokratičtějších zemí v muslimském světě, ale vláda demokracii den ode dne čím dál více omezuje," řekl serveru Lidovky.cz turecký student žurnalistiky Dogancan Aksoy v souvislosti s největším cenzurním zásahem v historii tureckého internetu.

ČTĚTE VÍCE:

Vládní restrikce se podle studenta z Ankary rozšiřují kvůli tomu, že "všichni v Turecku mluví o tom, že 25. března se má objevit sexuální video premiéra (Recepa Tayyipa) Erdogana". Omezení přístupu podle něj ale postrádá jakýkoli smysl. Turci totiž našli způsob, jak blokování sítě obejít - buď pomocí privátní sítě VPN, nebo DNS systému (Domain Name System) společnosti Google. Mnoho lidí navíc zákaz přiměl založit si twitterový profil.

Blokování tureckého Twitteru

Turecká opozice se hodlá kvůli cenzuře Twitteru obrátit na soud. Ostatních sítí, jimž premiér rovněž pohrozil zákazem, se omezení zatím netýká, uvedla agentura Reuters.

"Neumlčíte nás!" Turecký soud zakázal sociální síť Twitter, turečtí uživatelé se bouří.

Prezident země Abdullah Gül poté vyzval ke zmírnění tohoto opatření a prohlásil, že zablokovány by měly být pouze jednotlivé účty. Podle vicepremiéra Aliho Babacana je blokování populární sítě dočasným krokem.

"Nejvtipnější je, že si s ostatními lidi o zákazu Twitteru píšu právě na Twitteru a že tweety (vzkazy o maximálně délce 140 znaků - pozn. red.) nadále píše i turecký prezident," dodává pobaveně Dogancan. Když ale student začne mluvit o zhoršení reputace Turecka v očích Unie, zvážní. "Je to hrozné, ale nemyslím si, že by kvůli tomu lidé vyšli do ulic, demonstrace se budou případně odehrávat přímo na sociální síti," míní student.

Twitter je už dlouhodobě kritizovaný tureckou vládou a vládní Stranou spravedlnosti a rozvoje (AKP) premiéra Erdogana, protože na něm byly zveřejněny odposlechy usvědčující z korupce osoby z kruhů blízkých vládě.

Uživatelům sítě se blokování, které turecké úřady zavedly v noci ze čtvrtka na pátek, dařilo obcházet. V sobotu se ale omezení rozšířilo i na oblíbený DNS systém. "Lidé se snaží najít nové způsoby, jak blokování obelstít. Doufám, že na moje DNS nepřijdou, protože najít nové a bezpečné je dost těžké," vysvětluje Dogancan.

Návody v ulicích

V tureckých ulicích se dokonce objevují návody, jak získat přístup k blokované sociální síti. Podle fotografie, která se objevila na samotném Twitteru a na níž jsou k vidění čísla IP adres, je zjevné, že se Turci nenechají opatřením zastrašit.

V tureckých ulicích se dokonce objevují návody, jak získat přístup k blokované sociální síti.

Omezení se zatím týká jen Twitteru. Turci se zatím neobávají toho, že by se restrikce mohly dotknout i jiných sociálních sítí - například Facebooku. "V případě, že by se tak skutečně stalo, obrátím se na Evropský soud pro lidská práva," napsal serveru Lidovky.cz čtyřiadvacetiletý student Metin Cingöz, který si účet na Twitteru založil teprve nedávno. Na sociální síť se připojil prostřednictvím systému DNS.

"Nevím, jestli je Erdogan tak šílený, ale mohla by to být jeho poslední možnost. Možná že v budoucnu zakáže i Facebook a YouTube," dodal Dogancan.

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz