Čtvrtek 24. září 2020svátek má Jaromír 23 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Zakladatel Amazonu kupuje list Washington Post za 250 milionů dolarů

Zakladatel Amazonu Jeff Bezos. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zakladatel Amazonu Jeff Bezos. | foto: ČTK

WASHINGTON Rozhodnutí prodat americký list The Washington Post (WP) padlo po letitých problémech v odvětví tištěných médií. Prohlásil to generální ředitel amerického mediálního domu The Washington Post Company Donald Graham. Společnost se domluvila se zakladatelem internetového obchodu Amazon Jeffem Bezosem o prodeji listu za 250 milionů dolarů.

Nečekaná dohoda, která byla oznámena v pondělí, po osmdesáti letech ukončí vlastnictví listu rodinou Grahamů. Očekává se, že prodej bude dokončen do 60 dní.

"Roky důvěrně známých problémů v odvětví novin nás přiměly položit si otázku, zda by jiný majitel nebyl pro Post lepší," řekl šéf mediálního domu Graham. Upozornil přitom na Bezosova "technologického a obchodního ducha" a prohlásil, že zakladatel Amazonu bude "mimořádně dobrý nový majitel" listu.

Washington Post Company vlastní několik televizních stanic a provozuje vzdělávací divizi Kaplan. Tyto aktivity budou Grahamovi dále vlastnit.

Majitele nezmění ani tituly jako Foreign Policy nebo časopis Slate.

Washington Post Company čeká změna jména

Společnost Washington Post Company ale změní jméno; jeho novou podobu však Graham neprozradil. The Washington Post - jeden z předních amerických deníků - na sebe mimo jiné upozornil vyšetřováním aféry, která vešla ve známost jako Watergate a kvůli které nakonec odstoupil americký prezident Richard Nixon.

Podle auditorské společnosti Alliance for Audited Media byl WP letos v USA sedmým nejoblíbenějším deníkem s celkovým nákladem 474.767 výtisků. Ve srovnání s loňským rokem to je propad o 6,5 procenta, napsal server BBC. Čtenáře a inzerenty list podobně jako jiné noviny ztrácí ve prospěch internetu.

"Naše tržby se sedm let snižují," sdělil podle agentury AFP Graham v dopise zaměstnancům.

Bezos chystá drobné změny

Bezos prestižní deník kupuje jako soukromník, nikoli jako zástupce Amazon. V prohlášení uvedl, že vnímá "kritickou úlohu" listu ve Washingtonu, a ujistil, že hodnoty WP se nezmění.

"Povinností listu zůstane služba jeho čtenářům, nikoli soukromým zájmům jeho majitelů," uvedl Bezos ve sdělení zaměstnancům WP, které bylo zasláno také médiím. V otevřeném dopise na webu WP ale upozornil, že v následujících letech list "pochopitelně" čekají změny.

"Internet mění skoro každou část zpravodajského byznysu: zkracuje zpravodajské cykly a umožňuje nové druhy konkurence, z nichž některé nesou malé nebo žádné náklady na zpravodajskou činnost," uvedl mimo jiné. "Budeme potřebovat inovace, což znamená, že budeme muset experimentovat," sdělil také.

ČTĚTE TAKÉ:

Akcie Washington Post Company po uzavření burzy stouply o více než pět procent na cenu 599,85 dolarů za akcii, nejvyšší úroveň za skoro pět let.

Dohoda šokovala reportéry WP i řadu expertů. "Mám pocit, jako kdyby se právě oženil starý přítel, který byl nesnesitelný, pořád ale zaujímal část mého srdce," uvedl podle webu Financial Times bývalý novinář prodávaného listu. Podle mediální expertky Rebeccy Liebové ze společnosti Altimeter Group je dohoda o prodeji WP nečekaná jako máloco, i když při hlubším zamyšlení "dává smysl" - kvůli digitálním aktivitám, tedy oblasti, ve které má Bezos zkušenosti.

Nového majitele budou mít i jiná média

WP není v posledních dnech jediný americký list, který změní majitele.

Americké vydavatelství The New York Times Company v sobotu oznámilo, že skupinu New England Media Group, která zahrnuje deník The Boston Globe a některé další lokální tituly, prodalo Johnu W. Henrymu, který je hlavním majitelem baseballového klubu Boston Red Sox. Hodnota transakce je 70 milionů dolarů - zlomek částky, za kterou vydavatelství deník před dvaceti lety koupilo. Samotný deník ho tehdy stál 1,1 miliardy USD, poznamenal deník New York Times.

Skupina internetových médií International Business Times (IBT) pak o víkendu sdělila, že za blíže neupřesněnou částku kupuje od internetové společnosti IAC/InterActiveCorp zpravodajský časopis Newsweek, který v poslední době působil už jen na internetu.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...