Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo 7 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Zakladatel serveru Megaupload spustil jeho novou verzi Mega

Zakladatel někdejšího největšího serveru pro sdílení dat na internetu Megaupload, ketrý vystupuje pod pseudonymem Kim Dotcom, spustil jeho novou verzi Mega. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zakladatel někdejšího největšího serveru pro sdílení dat na internetu Megaupload, ketrý vystupuje pod pseudonymem Kim Dotcom, spustil jeho novou verzi Mega. | foto: ČTK

WELLINGTON Zakladatel někdejšího největšího serveru pro sdílení dat na internetu Megaupload, který vystupuje pod pseudonymem Kim Dotcom, spustil v neděli jeho novou verzi pod názvem Mega. Díky nově nastaveným pravidlům užívání serveru má být právně nenapadnutelný, uvedl Dotcom.

Spuštění nového serveru je vzdorným gestem vůči Spojeným státům, které usilují o vydání Dotcoma z Nového Zélandu kvůli obvinění z umožnění rozsáhlého online pirátství.

Velkolepý večírek
Nový server nabízející obdobné služby jako jeho předchůdce začal fungovat přesně rok a den poté, co byl provoz Megauploadu zablokován a sám Dotcom, jehož původní jméno je Kim Schmitz, zatčen novozélandskou policií. Od propuštění na kauci žije německý rodák na svobodě na Novém Zélandu, kde má od roku 2010 trvalé povolení k pobytu. Spuštění serveru Mega oznámil Dotcom na svém účtu na sociální síti Twitter.

Kim Dotcom, zakladatel někdejšího serveru pro sdílení dat Megaupload, spustil jeho novou verzi pod názvem Mega.

Na neděli večer místního času plánuje tiskovou konferenci a velkolepý večírek ve svém novozélandském domě.

ČTĚTE TAKÉ

"Před rokem byl Megaupload zničen americkou vládou. Vítejte na http://Mega.co.nz," napsal Dotcom, jakmile nový server spustil. Během několika hodin Mega obdržel čtvrt milionu registrací.

Autorská práva
Megaupload, jehož provoz Dotcom zahájil v roce 2005, patřil k nejoblíbenějším internetovým serverům, dokud ho američtí žalobci nezavřeli a neobvinili Dotcoma a několik dalších představitelů jeho společnosti ze zprostředkování milionů nelegálních stažení souborů.

Majitelům autorských práv tak podle žaloby způsobili škodu půl miliardy dolarů. Sami přitom touto činností údajně získali od roku 2005 více než 175 milionů dolarů (přes 3,5 miliardy Kč).

Schmitzovi právníci americká obvinění z porušování autorských práv, z praní špinavých peněz a z vydírání odmítají. Termín stání o případném vydání Dotcoma do USA byl již dvakrát odložen, jednání by se mělo konat v srpnu.

,
Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.