Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Zaměstnance České televize prověří psycholog

Petr Dvořák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Dvořák | foto:  František Vlček, Lidové noviny

Generální ředitel České televize Petr Dvořák zavádí do veřejnoprávního média novou praxi. Kromě psychotestů zaměstnanců chce změnit i hodnocení kvality pořadů.

Na publicistický pořad Reportéři ČT je vedení veřejnoprávní televize pyšné. Jeho poslední díl se stal desátým nejsledovanějším pořadem dne, a navíc je pravidlem, že o něj mají diváci větší zájem než o seriál Dr. House, který běží ve stejnou dobu na Nově.

ČTĚTE TAKÉ:


Dvořák do budoucna slibuje, že sledovanost nebude jediným měřítkem při posuzování kvality natočeného materiálu. „Nastavit správný model hodnocení je jedním z prioritních úkolů nového vedení,“ potvrzuje Daniela Němcová, mluvčí televize. Jenže nová měřítka ještě prozradit nechce, prý se na nich pracuje, ale každopádně budou lépe odrážet kvalitu a přínos pro diváky.

Podle neoficiálních informací LN bude pořad přísněji posuzován hned při svém vzniku. Dopředu bude muset být jasno třeba v tom, pro jakou cílovou skupinu je určen. Televize se tak chce bránit následným obhajobám tvůrců, že mnohdy drahé programy nemají u diváků úspěch například pro svou uměleckou úroveň nebo že jde o menšinový žánr.

Psycholog poradí, kdo umí dělat zprávy

Pro diváky méně viditelnější, ale pro zaměstnance televize zásadnější. Tak by se dal označit i další plán Petra Dvořáka a dalších lidí z vedení. Na vytipované pracovníky uvnitř celé České televize si posvítí psycholog.

„Jde o standardní metodu moderního řízení a ověřování předpokládaných znalostí a komunikačních dovedností,“ popisuje mluvčí Němcová. Pohovoru se budou muset podrobit především lidé, kteří se podílejí na výrobě a vysílání zpravodajství. Vedení České televize si představuje, že psycholog by měl u redaktorů ověřit i potenciál pro funkce, které zastávají.

Podle zdroje LN se však už nyní mluví o tom, že speciálním vyšetřením by mohli projít skoro všichni zaměstnanci. 

Petr Dvořák, který na Kavčí hory nastoupil letos v září, přišel za necelý čtvrtrok i s jinými novinkami. Už dříve prozradil, že Večerníček se přesune na druhý kanál, a pozměnil i týdenní vysílací schéma platné od ledna příštího roku. Třeba sobotní večer bude patřit české zábavě, úterky budou vyhrazeny pro atraktivní koprodukční filmy.

Navíc dojde i ke změně vnitřní struktury České televize. Oddělí se její vysílací a výrobní složka. Nově tak vznikne osmnáct tvůrčích skupin specializovaných třeba na dokumenty nebo koprodukci. A do konce roku 2013 chce rozjet i nový kanál zaměřený na dětskou tvorbu.

Ondřej Stratilík

Autor

Ondřej Stratilíkondrej.stratilik@lidovky.czČlánky

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...