Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Zaměstnanci deníku France Soir stávkují

France Soir. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy France Soir. |

PAŘÍŽ Vedení jednoho z velkých francouzských deníků France Soir oficiálně oznámilo, že jako první v zemi přestane vycházet jako tiskovina. Už od prosince má být list podle agentury AFP přítomen jen na internetu. Opatření doprovodí propuštění tří čtvrtin zaměstnanců, kteří na to už dnes reagovali stávkou, takže v sobotu noviny nevyjdou.

Vedení listu se k tomuto kroku rozhodlo kvůli malému prodeji výtisků a velkým finančním ztrátám. Ze 140 zaměstnanců by mělo odejít 89 lidí. Webová redakce by měla zajistit práci už jen 32 novinářům. Před sídlem listu se podle AFP shromáždil dav asi 300 lidí, kteří čekali na ortel vedení. Poslední dny papírové podoby deníku hodlají zaměstnanci narušit stávkami.

France Soir, který vznikl na konci druhé světové války, zaměstnával v 60.letech minulého století na 400 novinářů a vycházel v milionech výtisků denně. V listopadu 1970 jeho denní náklad vystoupal na rekordních více než 2,2 milionu výtisků vydání k úmrtí generála Charlese de Gaulla.

Stále větší finanční potíže

V posledních letech měl deník stále větší finanční problémy, až se dostal na pokraj zániku v roce 2009. Tehdy se o jeho záchranu pokusil tehdy pětadvacetiletý naturalizovaný Francouz ruského původu Alexandr Pugačov.

Jeho otec Sergej Pugačov vytvořil ohromné jmění za ruského prezidenta Borise Jelcina a údajně má blízko i k jeho nástupci a současnému premiérovi Vladimiru Putinovi. Mladý Pugačov investoval do francouzského listu desítky milionů eur a přijal plán jeho obnovy, který podle AFP neměl v místním tisku obdoby.Přitáhl zkušené novináře a uskutečnil několikatýdenní reklamní kampaň.

Oproti předchozím 22 000 výtiskům denně vrhl do stánků na 500 000 výtisků za 50 centů (zhruba 12 Kč), což byla polovina ceny jeho hlavního konkurenta Le Parisien. Loňské hospodaření deníku ale skončilo ztrátou 31 milionů eur a Pugačov dal najevo, že již nehodlá list v současné podobě financovat.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...