Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo 7 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Zbraňová lobby v reklamě líčí Obamu jako pokrytce

Barack Obama | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barack Obama | foto: Reuters

NEW YORK Vlivná americká Národní asociace držitelů zbraní (NRA) v nové reklamě útočí na prezidenta Baracka Obamu. Šéfa Bílého domu v půlminutovém spotu označuje za elitářského pokrytce, jehož děti chrání ozbrojení strážci, zatímco dětem ostatních Američanů takovou ochranu upírá. Bílý dům video odsoudil jako "nechutné a zbabělé".

Barack Obama ve středu vyzval americký Kongres k větší regulaci střelných zbraní. Prezident tak učinil zhruba měsíc po masakru v základní škole v Newtownu a zdůraznil, že zákonodárci by měli jednat rychle. Šéf Bílého domu rovněž uvedl, že okamžitě nařizuje 23 opatření, k nimž nepotřebuje souhlas poslanců.

ČTĚTE TAKÉ:

Klíčové kroky ale podle něj musí učinit Kongres. Vzhledem k nechuti mnoha členů amerického parlamentu omezovat právo Američanů vlastnit zbraně to ale nebude snadné, což dnes uznal i Obama.

Ozbrojení hlídači ve školách

NRA po masakru přišla s kontroverzním návrhem, aby ve školách byli ozbrojení hlídači. Podle ní by to zabránilo dalším tragédiím. "Jsou prezidentovy děti důležitější než vaše?" ptá se asociace v reklamě. "Tak proč je skeptický vůči umístění ozbrojené ochrany do vašich škol, když jeho děti ve své škole ochranku mají?" dodává.

"Většina Američanů souhlasí s tím, že děti prezidenta by neměly být využívány v politickém boji. Ale zajít tak daleko, že tematizují bezpečnost prezidentových dětí v útočné reklamě, to je nechutné a zbabělé," prohlásil mluvčí Bílého domu Jay Carney.

Jak připomenula stanice NBC News, NRA reaguje na nedávné Obamovo vyjádření v jednom jejím pořadu. "Jsem skeptický vůči tomu, že jedinou odpovědí je více zbraní ve školách," řekl prezident. "A myslím si, že většina Američanů také pochybuje, že by to nějak vyřešilo náš problém," dodal.

Větší regulace střelných zbraní

Prezident chce, aby zákonodárci obnovili zákaz prodeje útočných zbraní vojenského typu a zásobníků s kapacitou nad deset nábojů, které podle něj pachatelům usnadňují masakry, jako byl ten v Newtownu. Obama také požaduje, aby Kongres uzákonil prověrky minulosti všech lidí, kteří si chtějí střelnou zbraň koupit.

Prosazení těchto kroků v Kongresu ale bude obtížné. Obama čelí tvrdému odporu vlivné Národní asociace držitelů zbraní (NRA) a dalším početným stoupencům názoru, že přístup obyvatel ke zbraním by neměl být nijak omezován. Mnoho zákonodárců již dalo najevo, že se k Obamovým návrhům staví skepticky.

Soubor opatření představených šéfem Bílého domu vychází z doporučení pracovní skupiny vedené viceprezidentem Joem Bidenem. Obama jej tímto úkolem pověřil pro prosincovém masakru v Newtownu.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....