Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 12 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Hovory z Lán končí na Radiožurnálu. Zeman promluví živě na Frekvenci 1

Prezident Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman | foto: 1tv.ruReprofoto

PRAHA Živé rozhlasové rozhovory s prezidentem Milošem Zemanem bude od ledna vysílat rádio Frekvence 1. Pořad se bude jmenovat Prezidentský Pressklub. Informovala o tom mluvčí rádia Radka Pilzová. Pořad Hovory z Lán v Českém rozhlase tak končí. Prezidentovi se nelíbilo, že se pořad měl předtáčet.

„V plánu jsou čtyři živá vysílání pořadu Prezidenstký Pressklub za rok,“ uvedla mluvčí. Poprvé jej posluchači uslyší 4. ledna v 17:00. Lidé se podle Pilzové budou moci do rozhovoru aktivně zapojit a spolupodílet se na přípravě otázek pro pana prezidenta. Server IHNED.cz upozornil, že pořad bude moderovat Luboš Xaver Veselý, s nímž se Zeman už několik let zná.

Tento pořad nahradí Hovory z Lán, které vysílal Český rozhlas. Během posledního dílu tohoto pořadu použil prezident Zeman několik vulgarit, které pobouřili veřejnost. Kritika tehdy padla na Český rozhlas, který je prý zodpovědný za obsah vysílaného pořadu a za to, že moderátor nijak nezasáhl a prezidenta nechal mluvit dále.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle ředitele rádia Frekvence 1 Miroslava Škody má mít prezident v demokratické zemi možnost se vyjadřovat a posluchači možnost jeho vyjádření hodnotit. „Živé vysílání je pak základ rozhlasové práce a je to i jediný způsob, jak vést skutečně autentický rozhovor. Proto živé vysílání s prezidentem vítáme,“ uvedl Škoda. O možnosti, aby mohl prezident i nadále promlouvat k lidem,usiloval i Hrad.

Český rozhlas se nadále domnívá, že názory prezidenta republiky patří do vysílání média veřejné služby. „Museli jsme však respektovat usnesení Rady Českého rozhlasu, které nám stanovilo jasné mantinely. V souvislosti s tím jsme také pana prezidenta požádali o předtáčení dalšího dílu Hovorů z Lán,“ reagoval mluvčí Českého rozhlasu Jiří Hošna.

Hovory z Havlem se předtáčely

Rozhodnutí prezidenta přejít na komerční stanici nám nepřísluší komentovat. Nicméně předtáčení pořadů je zcela běžnou praxí, která nijak neumenšuje jejich výpovědní hodnotu. Mimochodem právě Hovory z Lán s prezidentem Václavem Havlem byly pravidelně předtáčeny, dodal mluvčí ČRo.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček večer sdělil, že rozhovor bude vysílán živě ze zámku v Lánech.  

Zeman v posledních Hovorech z Lán použil několik vulgarit, za což byl kritizován. Podle Rady ČRo rozhlas odvysíláním hovorů porušil zákon i kodex Českého rozhlasu. Rada ČRo uznala výjimečnost situace, kdy svou roli hrálo překvapení a respekt k hlavě státu. Do budoucna rozhlas vyzvala, aby u Hovorů z Lán svůj kodex respektoval.

Český rozhlas dostal od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání upozornění na porušení zákona za vulgarity, které ve vysílání pronesl Zeman. Generální ředitel ČRo poté prezidenta dopisem informoval, že bude pořad předtáčený, na což prezident nepřistoupil.

Připomeňte si poslední Hovory z Lán

V posledním dílu pořadu Hovory z Lán prezident použil několik vulgarismů, které pobouřili veřejnost. Prezident ohledně použití vulgarismu odkázal na překlad názvu hudební skupiny Pussy Riot. Zeman slovo „pussy“ přeložil jako ku**a, což je podle jazykovědců nepřesné, prezidentem použitý výraz je výrazně vulgárnější. Tvrdil také, že v dalším případě citoval svého politického konkurenta Karla Schwarzenberga, kdy použil výrazu h***o, aby se podle jeho slov vetřel do přízně pražské kavárny.Použil také vulgární výrok „zk****li“ při kritice služebního zákona. Celý obsah posledního dílu si můžete přečíst zde.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!