Středa 28. října 2020Den vzniku samostatného československého státu Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Média

Zeman označil Českou televizi za špatnou. Ta se brání: jde o útok na nezávislost

Prezident Miloš Zeman se zúčastnil 12. února v Abú Zabí v rámci návštěvy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman se zúčastnil 12. února v Abú Zabí v rámci návštěvy... | foto: ČTK

PLZEŇ Prezident Miloše Zeman podpořil zrušení koncesionářského poplatku pro Českou televizi. Uvedl to při návštěvě Plzeňského kraje. Lidé, kterým se vysílání veřejnoprávní stanice nelíbí, by podle prezidenta mohli peníze posílat na veřejně prospěšné účely. Televize se okamžitě ohradila.

Zeman také kritizoval televizi za to, že neplní veřejnoprávní funkci. Prezident reagoval na nedávné vyjádření generálního ředitele televize Petra Dvořáka, aby koncesionářský poplatek platili i lidé bez televizních přístrojů. 

Prezident přitom připomněl návrh 15 senátorů, kteří prosazují, aby koncesionářské poplatky mimo jiné nemuseli pět let platit ti, o nichž Česká televize či rozhlas zveřejnily nepravdivou informaci. Označil ho přitom za návrh na zrušení koncesionářských poplatků.

„Aby byla stejná startovací čára mezi televizními stanicemi, pak onen návrh na zrušení koncesionářských poplatků považuji za docela rozumný,“ uvedl prezident. Podpořil přitom takzvaný asignační model rušení poplatků. 

„Ten znamená, že komu se pořady České televize nelíbí a nechce platit koncesionářské poplatky, nechť tuto částku odevzdá na veřejně prospěšné účely, ať už v oblasti zdravotnictví, školství, sociální péče a podobně,“ vyjmenoval prezident.

Zeman: neplní veřejnoprávní funkci

Měsíční výše televizního poplatku je 135 korun (1620 korun ročně), rozhlasového 45 korun (540 korun ročně). Televize letos na základě očekávaného počtu evidovaných přijímačů předpokládá příjem z televizních poplatků 5,675 miliardy korun při celkovém rozpočtu 6,956 miliardy. Generální ředitel veřejnoprávního média v rozhovoru pro týdeník Ekonom uvedl, že pokud by veřejnoprávní televize přišla o poplatky, musela by se stát komerční televizí.

„Můj osobní názor zní, že Česká televize bohužel neplní svoji veřejnoprávní funkci a stává se nejenom komerční televizí, ale dokonce špatnou komerční televizí,“ prohlásil dnes Zeman. „Česká televize by neměla být hlásnou troubou jakékoli politické strany, například TOP 09, a měla by přinášet objektivní a vyvážení zpravodajství, což podle názoru většiny lidí nečiní,“ doplnil bez upřesnění.

Česká televize se brání

Proti této kritice se Česká televize ohradila. „Jde o bezprecedentní útok na nezávislost veřejnoprávní televize, který za dobu její existence v demokratické společnosti nemá obdoby,“ sdělila mluvčí televize Alžběta Plívová. 

Vyváženost a objektivitu zpravodajství a kvalitu vysílání podle ní může hodnotit Rada České televize na základě objektivních analýz. Invektivami prezidenta se prý nenechá zastrašit.

Ovčáček ‚zasahuje‘

Na slova veřejnoprávní televize zareagoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. „Je třeba velmi důrazně České televizi připomenout, že v demokratické a svobodné společnosti není nikdo nekritizovatelný,“ uvedl na Twitteru. 

K rozvířené debatě kolem poplatků pro veřejnoprávní média se připojil i premiér Bohuslav Sobotka. Koncesionářské poplatky jsou zárukou, že Česká televize a Český rozhlas nejsou závislé na podnikatelských skupinách ani vládě, napsal v komentáři na webu vlády.

Zemanovy výpady proti médiím (výběr):

Únor 2015: Právo je prolhaný plátek, jako Rudé právo

Letos v únoru zástupci Hradu popřeli, že by odmítli obsluhu handicapovanými při návštěvě Zemana v pivovaru v Krásné Lípě na Děčínsku. Článek, který vydal deník Právo, označil Zeman za "evidentní lež" a deník kvůli článku nazval "Rudým právem". Vždy ho prý považoval za jeden ze slušných deníků, nyní ho ale označil "za prolhaný plátek, který se vrací do temné doby, kdy se říkalo, že lže, jako když Rudé právo tiskne". Informace popřel i provozní restaurace a její spolumajitel, Právo na nich ale trvalo.


Září 2014: Hostem Otázek Václava Moravce? Nikdy

Loni v září řekl, že již nikdy nebude hostem Otázek Václava Moravce v České televizi. Podle něj moderátor udělal při debatě o služebním zákonu s premiérem Bohuslavem Sobotkou z neznalosti nebo úmyslu "obrovský kiks", po kterém do pořadu již nepřijde.


Březen 2013: Podstatná část médií vymývá mozky a manipuluje 

"Za ostrov negativní deviace pak pokládám podstatnou část českých médií. Tu část, která se zaměřuje na vymývání mozků, na mediální masáž a na manipulaci veřejným míněním," řekl prezident v březnu 2013 v inauguračním projevu a postavil tak tato média na roveň organizovanému zločinu a neonacistickým bojůvkám.


2005: Komentátoři jsou horší než hnůj

Média pak neopomněl Zeman zmínit ani ve své knize Jak jsem se mýlil v politice z roku 2005. "Některé komentátory jsem označoval jako póvl nebo hnůj, přičemž se zde musím omluvit hnoji, který je koneckonců výživnou látkou," uvedl v díle.


Říjen 2000: Novináři jsou degenerovaní podvraťáci 

Tvrdá slova na adresu novinářů a médií zaznívala i později. "I když se novináři vydávají za hlídací psy demokracie, nejsou v české společnosti pitbully, ale spíše degenerovanými podvraťáky, prahnoucími po senzacích a aférách," napsal v říjnu 2000 pro deník Právo. 

Září 1998 (Zeman premiérem): Respekt je žurnalistická žumpa

Mezi Zemanem nejkritizovanější česká média patří týdeník Respekt. "Respekt považuji za žurnalistickou žumpu. A já se žumpami nezabývám," řekl tehdejší premiér v září 1998. O tři roky později pak týdeníkem dlouhodobě kritizovaný Zemanův kabinet oznámil, že jeho členové podají na Respekt žaloby o odškodnění, aby tak časopis zanikl. Kauza, ve které média upozorňovala na ohrožení svobody slova, vyzněla nakonec do ztracena, trestní oznámení policie odložila.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...