Sobota 7. prosince 2019svátek má Ambrož, Benjamin 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
24. ledna 2018 18:48 Lidovky.cz > Byznys > Média

Zemana média zmiňují téměř 2x víc než Drahoše, množí se negativní témata, tvrdí analýza

Na Zemana čekali před studiem televize Barrandov jeho podporovatelé s... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na Zemana čekali před studiem televize Barrandov jeho podporovatelé s... | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

PRAHA Prezident Miloš Zeman má od začátku roku v pozornosti médií jasnou převahu nad konkurentem Jiřím Drahošem. Skóre se ale vyrovnává - před prvním kolem volby získal Zeman 73 procent publicity oproti Drahošovým 27 procentům, před druhým kolem je to 63 procent. Zeman byl nejvíc diskutovaný v souvislosti s jeho vztahem k Rusku, u Jiřího Drahoše se řešila pomluva o jeho vztahu k STB. V minulých prezidentských volbách se o dvou finálních protikandidátech mluvilo v médiích téměř shodně.

“Zaměřili jsme se nejen na poměr publicity vybraných kandidátů, ale také na analýzu témat, v jejichž kontextu byli zmiňováni,“ říká Tomáš Berger ze společnosti Monitora Média o analýze.

Od začátku roku do středy 24. ledna má Miloš Zeman na kontě 14 268 mediálních výstupů, Jiří Drahoš pak 9 025. Současný prezident podle Tomáše Bergera denně získává náskok o 230 zmínek napříč médii. „Nižší zájem o Jiřího Drahoše lze částečně přisuzovat jeho nové pozici v politice, neboť podstatná část publicity Miloše Zemana logicky pramení z jeho vykonávaného prezidentského postu,” podotýká Berger.

Zeman s Drahošem po prezidentské debatě.
Miloš Zeman.

Nejčastěji se u Miloše Zemana zmiňují témata jeho vztahu k Rusku, zdravotního stavu a sponzorů jeho kampaně. Pozornost o Jiřího Drahoše po prvním kole volby stoupla, a to zejména o otázky jeho názoru na migraci, údajnou minulost v STB a sponzoringu kampaně.

V minulých volbách se dostalo do popředí téma Benešových dekretů

Před první přímou volbou prezidenta média neupřednostňovala Miloše Zemana nad Karlem Schwarzenbergem. Schwarzenbergovi připadlo 48 % pozornosti, kdežto Miloši Zemanovi 51 % zmínek. Ten nakonec volby vyhrál s náskokem 10 procent.

Zatímco tištěné tituly a onliny více zmiňovaly Karla Schwarzenberga, v rozhlase a televizi byly jejich síly vyrovnané. Slovenská média, která české volby také sledovala, pak jednoznačně častěji zmiňovala Miloše Zemana.

Raketový nástup v médiích zaznamenalo před druhým kolem téma Benešových dekretů. Další negativní publicitu kandidátům způsobovala témata rodinné vazby knížecí rodiny za druhé světové války, podpora Václava Klause Miloši Zemanovi nebo korupční kauzy ČSSD i TOP 09.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...