Čtvrtek 9. července 2020svátek má Drahoslava 12 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Zemětřesení v České televizi. Nový šéf ČT24 obměňuje redakci

Jiří Janeček při volbě nového ředitele ČT. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Janeček při volbě nového ředitele ČT. | foto: ČTK

PRAHA Pod dosavadním šéfem zpravodajství České televize (ČT) Michalem Petrovem se pracovní židle od neděle sesunula o jednu příčku níž. V televizi zůstává, od srpna ovšem vede pouze ekonomickou část zpravodajské redakce.

Nemusí to být poslední kariérní sestup v ČT za poslední měsíce. Personální otřesy zažívá veřejnoprávní stanice od chvíle, kdy její ředitel Jiří Janeček zahájil restrukturalizaci. Díky té chce v nejbližších letech udělat z ČT úspornější a lépe fungující instituci.

Rošády ve zpravodajství

Petrova vystřídá v čele redakce Karel Novák, který byl dosud šéfredaktorem zpravodajství v ostravském studiu. Do pražské redakce se tak po několika letech vrací, poprvé totiž do funkce jejího šéfredaktora nastoupil v roce 2002. Před tím ve zpravodajství ČT vystřídal několik vedoucích pozic. Petrov tvrdí, že bere změnu funkce pozitivně. "Považuji výměnu po tolika letech za přirozenou a prospěšnou pro firmu i osobní mentální hygienu. Těším se na novou práci," napsal LN.

Moderátoři zůstávají. Zatím

Další změny ve vedení jednotlivých redakcí - tedy domácího, zahraničního nebo třeba regionálního zpravodajství - Bradáč podle informací LN zatím nechystá.

Média před pár dny spekulovala, že by měla odejít moderátorka Událostí, komentářů Daniela Drtinová či dramaturg publicistického pořadu Reportéři ČT Marek Wollner. "Takové informace jsou nesmyslné. K žádným změnám na hlavních moderátorských postech v dohledné době nedojde," komentoval to Bradáč. Podle informací LN by mohly změny na moderátorských židlích přijít nejdříve příští rok. Koho by chtěl vyměnit, ale zatím není jasné.

Jak se postupně mění Česká televize

BŘEZEN 2010 
Generální ředitel ČT Jiří Janeček  představil první zásadní změny ve vedení ČT. Jmenoval šest manažerů, kteří měli řídit restrukturalizaci. Janeček také zavedl naprostou novinku, kdy každý ze čtyř kanálů dostal svého šéfa: ČT1 získal bývalý dramaturg TV Nova Radan Dolejš, ČT24 bývalý ředitel zpravodajství Milan Fridrich, sportovní ČT4 vede místo Oty Černého Jiří Ponikelský, ČT2 měla vést bývalá šéfka programu Kateřina Fričová. 

Manažerkou pro nové formáty se stala dramaturgyně ČT Andrea Majstorovičová, programová centra dostal na starost Václav Myslík. Noví manažeři měli připravit projekt, pro tříletou restrukturalizaci, která bude naplno spuštěná od ledna 2011. Do té doby budou některé funkce v ČT zdvojené.

ČERVENEC 2010
Jmenovaní manažeři představili Janečkovi a členům Rady ČT projekty. Janeček ale zároveň oznámil oproti březnovému plánu některé výrazné personální změny. O své funkce například přišli Janečkovi dlouholetí manažeři Milan Fridrich a Kateřina Fričová, která z televize úplně odchází. 

Místo Fričové povede ČT2 od srpna dosavadní personální ředitel ČT Jan Mrzena, poradcem mu bude bývalý ředitel rozhlasu a Národní knihovny Vlastimil Ježek. ČT24 místo Fridricha bude řídit někdejší zpravodaj v USA a pozdější šéf Janečkovy kanceláře Roman Bradáč. Fridrich povede oblast nových médií, tedy převážně internet. Novým zastřešujícím ředitelem všech čtyř programů bude od srpna Radek Žádník.

Dosavadní šéfka ekonomiky, moderátorka a dramaturgyně pořadu Hyde Park Pavlína Kvapilová by údajně mohla dělat zástupkyni bývalému řediteli zpravodajství Milanu Fridrichovi, který teď řídí oblast nových médií.
Janeček si pro novou podobu ČT sestavil nový manažerský tým a noví ředitelé nyní začínají měnit jednotlivé redakce podle svých představ. Michal Petrov proto odchází od srpna z funkce šéfa zpravodajství, ve které seděl víc než pět let, do vedení ekonomické sekce. "Jsem velmi rád, že Michal tuto nabídku přijal," potvrdil LN Roman Bradáč, který je novým šéfem celého zpravodajského kanálu ČT24.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...