13. února 2015 9:57 Lidovky.cz > Byznys > Média

Zemřel dopisovatel Timesů David Carr. Našli ho přímo v redakci

Fotografie z roku 2011, na které David Carr (vlevo) pózuje s ředitelem The New... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotografie z roku 2011, na které David Carr (vlevo) pózuje s ředitelem The New... | foto: Reuters

Světoznámý americký novinář David Carr, redaktor The New York Times a dopisovatel sloupků do britských Timesů, zemřel ve čtvrtek ve věku 58 let v Manhattanu.

David Carr zkolaboval přímo v redakci New York Times, kde byl nalezen ve čtvrtek ráno kolem 9. hodiny. Následný převoz do nemocnice již jeho život nezachránil.

SMRT DAVIDA CARRA

„Byl to jeden z nejnadanějších novinářů, který kdy pracoval v The New York Times,“ uvedl v prohlášení Arthur Ochs Sulzberger, novinář a majitel The New York Times.

Podle informací NY Times moderoval Carr v předvečer své smrti panelovou diskusi k filmu Citizenfour s Edwardem Snowdenem. Novinář také bojoval se závislostí na drogách.

Americký novinář David Carr dopisoval do kulturní rubriky The New York Times, patří mezi iniciátory žánru „carpetbagger“, pravidelného reportování o novinkách a nesmyslech z ceremonií na červeném koberci (reportoval takto například z předávání Oscarů).

Carr byl rovněž pravidelným sloupkařem, britské Timesy publikovaly jeho sloupky každé pondělí. Zabýval se v nich zejména rozvojem médií - tisku, televize a fenoménem sociálních médií.

„Chceme, aby naše opory byly dobré při tvorbě článků i při předstírání toho, že ,jsme při tom´,“ zareagoval ironicky ve svém sloupku z roku 2003 na odhalení novináře stanice NBC Briana Williamse, který lhal o svém působení v bojovém vrtulníku při válce v Iráku.

Pohled do redakce

David Carr se narodil v roce 1956 v Minnesotě, kde také vystudoval vysokou školu. Absolvoval v oborech žurnalistika a psychologie. Jako redaktor pracoval mj. v médiích Twin Cities Reader nebo Washington City Paper. V roce 2011 se stal známým díky dokumentárnímu filmu dokumentu Page One: Inside the New York (Na titulní straně), který nahlíží do dění v jednom z nejvýznamnějších světových deníků a nastiňuje kontext fungování médií v éře internetu.

rozMichaela Rozšafná

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?