Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 20 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Životní styl s příchutí sexu. Hefner byl za své impérium obdivovaný i nenáviděný

Hugh Hefner, zakladatel časopisu Playboy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hugh Hefner, zakladatel časopisu Playboy | foto: Reuters

LOS ANGELES  Pro syna silně věřících rodičů to na konci 20. let minulého století nevypadalo na kariéru vydavatele erotického časopisu. Přesto v devíti letech začal psát vlastní noviny, které sousedům prodával za jedno penny. Později vystudoval psychologii a­ bojoval ve válce, po níž začal pracovat pro časopis Esquire jako textař. A právě tehdy vznikla představa o ­magazínu pro muže.

Psal se rok 1953 a v Americe se vášnivě debatovalo o zákazu antikoncepčních pilulek. Právě tehdy si Hugh Hefner půjčil osm tisíc dolarů (asi 176 tisíc korun) a ­svým prvním výtiskem časopisu ­Playboy položil základ sexuální revoluce.

Hugh Hefner založil časopis Playboy.
Nové vydání časopisu Playboy

Z obálky s podtitulem Zábava pro muže mávala Marilyn Monroe s příslibem, že ji čtenář uvnitř magazínu uvidí nahou. Poprsí filmové divy prodalo na 50 tisíc výtisků, přestože časopis nebyl ani očíslován, protože Hefner nedoufal v jeho pokračování.

  • Hugh Hefner byl zakladatel nejznámějšího pánského časopisu na světě a majitel klubů, v nichž obsluhovaly dívky v­ korzetovém kostýmu králíčka. 
  • Ale také podnikatel obviňovaný z degradace žen na pouhé sexuální objekty
  • Zemřel ve ­středu ve ­věku 91 let.

První číslo, po němž dodnes prahnou sběratelé po celém světě, krásně ilustruje tehdejší „pomalou“ dobu bez internetu a sociálních médií. Fotky herečky totiž byly původně pořízeny pro kalendář už v roce 1949 a Hefner je pro svůj časopis koupil za 500 dolarů (v přepočtu asi 11 tisíc korun).

Z plátku se brzy stal nejprodávanější pánský časopis na světě. Po roce fungování si získal 200 tisíc čtenářů, jejichž počet po pěti letech narostl na milion. Vrcholu Playboy dosáhl v 70. letech, kdy ho četlo sedm milionů lidí.

Snímky odhalených dívek Hefnerovi přinesly nejen lukrativní byznys, ale i kritiku. Cenzura zakázala Playboye v ­Číně, Saúdské Arábii, Indii ale i­ v Irsku. Přesto časopis se symbolem zajíčka s ­motýlkem kolem krku nebyl oblíben jen kvůli erotickému obsahu. „Upřímně řečeno nikdy jsem nepřemýšlel o Playboyi jako o ­sex magazínu,“ řekl Hefner v­ roce 2002 televizi CNN. „Vždy jsem o­ něm přemýšlel jako o časopise o životním stylu, v němž byl­ sex důležitou ingrediencí.“

Svůdná obálka a unikátní obsah

Kromě svůdné dívky na obálce Playboy přinášel unikátní obsah. Magazín publikoval interview nejen s Johnem Lennonem, ale i­ Martinem Lutherem Kingem, Fidelem Castrem, Donaldem Trumpem nebo tehdejším kandidátem na prezidenta Jimmym Carterem.

Stejně jako skvělí fotografové, kteří na přední straně zvěčnili Pamelu Andersonovou, Kate Mossovou nebo Kim Kardashianovou, byli pro Playboy důležití jeho redaktoři. Nepočítal se mezi ně nikdo jiný než Norman Mailer, Kurt Vonnegut nebo Vladimir Nabokov. Ostatně i českou mutaci začal v ­90. letech vést spisovatel Arnošt Lustig. Playboy, to nebyl jen populární magazín, ale i síť kasin, nočních klubů a filmová produkce. Hefner vytvořil v­ Chicagu a Los Angeles vlastní playboyová panství, mezi nimiž se přesouval v soukromém letadle přezdívaném Big Bunny (Velký králíček).

Přelom 80. a 90. let znamenal pro Playboy změnu. Hefner po mrtvici předal vydavatelství dceři Christie a­ právo veta měl jen na výběr playmate a titulní foto.

‚Mediální a kulturní průkopník‘

Před třemi lety se kreativním ředitelem časopisu stal Hefnerův syn Cooper. Chtěl odstartovat nový začátek Playboye jako erotického časopisu bez nahoty, a ­ukázat tím, že populární pánský magazín dokáže být konkurencí internetu s volným pornografickým obsahem. Cudné plány ale nevydržely dlouho a na začátku tohoto roku se Playboy k odhaleným modelkám vrátil. V boji s­konkurencí ale časopis ztrácí i­ na čtenosti. Dnes jsou mu věrny asi tři miliony čtenářů.

„Můj otec prožil výjimečný a­ ohromující život mediálního a ­kulturního průkopníka, který byl vůdčím hlasem jednoho z nejvýznamnějších sociálních a kulturních hnutí naší doby hájícího svobodu projevu, občanská práva a sexuální svobodu,“ prohlásil včera o svém otci Cooper.

Hefner žil v posledních letech především večírky, kde se nechával fotit v drahých oblecích nebo hedvábných pyžamech obklopen krásnými ženami. Za svůj život byl třikrát ženatý, přesto před pár lety prohlásil, že nikdy nenašel „svou spřízněnou duši“.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.