17. dubna 2015 9:29 Lidovky.cz > Byznys > Média

LN: Zlevněte internet, zavelel operátorům regulátor

Výnosy operátorů mobilních dat | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výnosy operátorů mobilních dat | foto: Lidové noviny

PRAHA Český telekomunikační úřad dal trojici mobilních operátorů ultimátum: buď snížíte ceny konkurentům, nebo vás čeká pokuta a dokonce můžete přijít o své frekvence za miliardy.

Společnosti O2, T-Mobile a Vodafone musejí do konce dubna zlepšit podmínky pro virtuální operátory tak, aby jim mohli konkurovat nabídkou superrychlého mobilního internetu v nových sítích LTE. A to především cenově.

Český telekomunikační úřad (ČTÚ), který v odvětví plní roli regulátora, tímto pokynem razantně vstoupil do sporu, ve kterém menší firmy tvrdí, že jim vlastníci sítí prodávají přístup k rychlému internetu dráž, než za kolik jej sami nabízejí zákazníkům.

Velkoobchodní nabídka jednoho megabytu v mobilním telefonu se pro ně pohybuje na úrovni 70 haléřů, maloobchodní průměr velké trojky je ale jen 41 haléřů.

„Na základě vlastní analýzy jsme dospěli k tomu, že ceny jsou nepřiměřené, a proto jsme operátory vyzvali k jejich snížení,“ říká předseda Rady ČTÚ Jaromír Novák. V případě neuposlechnutí hrozí firmám pokuta, nebo v krajním případě i odebrání frekvencí, které získaly za miliardy korun.

Firmy samotné nechtějí snížení cen přímo komentovat.Jan Klesla

Najdete na Lidovky.cz