Středa 27. května 2020svátek má Valdemar 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Změní se dozor nad ČT a Českým rozhlasem? Lze to stihnout, míní Komárek

Český Rozhlas (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český Rozhlas (ilustrační foto). | foto: Lidové noviny

PRAHA Posílení nezávislosti Českého rozhlasu (ČRo) a České televize (ČT) si slibují od nové konstrukce obsazování kontrolních rad těchto médií iniciátoři novely zákona o ČT a ČRo z platformy Svobodu médiím. Není ale jisté, zda předlohu, podle které by do rady politické strany nominovaly vždy jen jednoho svého zástupce a další by pak vybraly nevládní organizace vyjmenované zákonem, stihne sněmovna projednat do konce mandátu na podzim příštího roku.

Podle hlavního předkladatele novely poslance Martina Komárka (ANO) se to stihnout dá, garantovat to však odmítl.

„Nadějí je, že pod návrhem jsou podepsáni poslanci takřka ze všech klubů,“ řekl Komárek na tiskové konferenci, které se účastnili zástupci platformy. Novela podle právničky Hany Marvanové kopíruje dřívější návrh vypracovaný na základě analýzy z roku 2010.

Jeho tvůrci se inspirovali v Bavorsku, členy rady by měli být zástupci organizací, které reprezentují různé společenské složky. Politické strany by pak nominovaly do rad vždy jednoho člena za sněmovní klub, tím by mělo být zajištěno, že nepřevládne názor dominantní strany.

Návrh podle předkladatelů znamená totální odpolitizování veřejnoprávních médií, což odpovídá slibům vládní koalice. Podle Marvanové přináší i větší kontrolu hospodaření ČRo a ČT, dohlížely by na to nové správní rady.

Nyní obsazuje devítičlennou Radu Českého rozhlasu a patnáctičlennou Radu České televize Sněmovna. Dolní komora členy volí z kandidátů, které navrhují nestátní organizace. Předkladatelé ale hovoří o politické volbě, kdy poslanci dávají přednost domluveným stranickým nominantům, které navrhla někdy i účelově založená sdružení.

Nově by nominace přicházely vedle politických stran zastoupených ve Sněmovně z 22 nevládních organizací. Sněmovní volba by zanikla. Nominanty by jmenoval předseda Senátu, pokud by splnili zákonné podmínky. V krajním případě by mu kandidáta navrhovala horní komora.

Počet členů rad Českého rozhlasu a České televize by sice předloha zvýšila, nově by to ale byla nehonorovaná čestná funkce. Tyto rady by vybíraly členy správních rad, v nich by bylo pět míst. Členství ve správních radách, které by schvalovaly i zásadní rozhodnutí ohledně hospodaření rozhlasu a televize, by podle novely honorované už bylo. Částky by se odvíjely od průměrného platu v těchto médiích. Rady by měly odborné zázemí a organizační zázemí.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...