29. prosince 2009 13:54 Lidovky.cz > Byznys > Média

Změny v Radiožurnálu: Pokorného nahradí Král, Výborná míří do Ruska

Jan Pokorný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Pokorný | foto: Česká televizeReprofoto

Stanice Českého rozhlasu 1 - Radiožurnál bude mít od počátku roku nového moderátora Petra Krále (39). Za mikrofonem nahradí v ranním vysílání ve všední dny Jana Pokorného (49), který bude od 1. ledna 2010 působit jako zahraniční zpravodaj v Paříži místo Jana Šmída.

Nový moderátor Ranního Radiožurnálu Král přichází z pražského Oldies radia. Za rozhlasovým mikrofonem je více než 15 let, uvedl mluvčí ČRo René Zavoral.

Výbornou střídá Shánělová
Změn se dočká i Dopolední Radiožurnál, kam z odpoledního vysílání přichází moderátorka Hanka Shánělová (34). Lucie Výborná, která dopolední pořad moderovala, na rok změní působiště a bude pobývat v ruském hlavním městě, kde bude pro ČRo natáčet reportáže a rozhovory.

První částí odpoledne od 12:30 do 15:00 hodin bude pravidelně posluchače provázet Jiří Chum, od 15:00 do 17:30 pak moderátorky Michaela van Erne a Daniela Karafiátová.

Radiofórum bude v neděli, přes týden Ozvěny dne
Další změnou ve vysílání Radiožurnálu je nový publicistický pořad Radiofórum, který stanice nabídne v neděli v podvečer. Od 10. ledna si každou neděli od 17:00 hodin moderátor Václav Sochor pozve dva hosty z řad politologů, komentátorů a významných aktérů veřejného dění a společně rozeberou vybrané události posledních dní. Po půl šesté budou moci do diskuse přímo zasahovat i posluchači.

Podle šéfky zpravodajských stanic Hany Hikelové ucelený publicistický pořad o víkendu na Radiožurnálu chyběl. "Zároveň s touto změnou opustíme název Radiofórum ve všední dny. Od ledna se bude celý blok, který začíná v 18:00 a končí v 19:00 hodin, jmenovat Ozvěny dne. Vzniknou tak dva na sebe navazující programy, polední a večerní Ozvěny dne, které bude uvádět stejný moderátor a připravovat stejný redakční tým," uvedla Hikelová.

Více investigativní žurnalistiky
Podle ní dostanou od začátku roku více prostoru také investigativní reportéři ČRo. Jejich reportáže bude Radiožurnál zařazovat už do Ranního Radiožurnálu a vlastní agendě dá stanice prostor ve zpravodajských i publicistických pořadech v průběhu celého dne. Doposud mohli posluchači tyto reportáže a příspěvky slyšet především v pořadu Pod kůži každý den od 14:35 hodin.

ČTK