Pátek 7. srpna 2020svátek má Lada 29 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Události připomínají Čekání na Godota, míní mediální expert

Události v nové podobě. Na snímku z generálky je moderátorka Zuzana Tvarůžková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Události v nové podobě. Na snímku z generálky je moderátorka Zuzana Tvarůžková. | foto: ČTK

PRAHA Novinky v Událostech na České televizi připomínají podle mediálního odborníka Tomáše Trampoty absurdní drama Čekání na Godota. Kvůli prodloužené stopáži jsou zprávy utahané a divák má problémy udržet pozornost.

Divák nových Událostí je podle Trampoty udržován v neustálém napětí, že teď už přijde ta zásadní zpáva. Když se ale žádná pecka nekoná, nelze se divit, že jsou lidé před obrazovkami zklamáni. „Je to jen taková formální hra, která je většinou obsahově vyprázdněná,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz Tomáš Trampota z Univerzity Karlovy.

Nová podoba Událostí na ČT zatím pokles sledovanosti nezvrátila, čím je to způsobeno?
Každá změna v televizním zpravodajství je risk, protože se hraje na to, že přitáhnete nové diváky. Může ale dojít k tomu, že odradíte ty stávající. A to mám pocit, že se odehrálo právě u Událostí.

ČTĚTE VÍCE:

Jaká jsou bolavá místa nových Událostí?
Po prvním týdnu vysílání mám pocit, že se sice natáhla stopáž, prodloužila se délka zejména úvodních příspěvků, nicméně nejdou nějak analyticky do hloubky.

Tomáš Trampota

Tomáš Trampota

PhDr. Tomáš Trampota, PhD. působí na katedře mediálních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy  v Praze, kde zastává i funkci ředitele Institutu komunikačních studií a žurnalistiky.

Přednáší také na New York University in Prague. 

V pedagogické činnosti se zabývá zejména sociologií médií s důrazem na produkci zpravodajství a systémovým pohledem na média.

Subjektivně mi přijde změna rytmu zpráv k horšímu. První polovina relace je hodně utahaná a člověk má problémy udržet pozornost. S ohledem na skladbu předchozí relace, by tak bylo chytřejší střídání dlouhých a krátkých zpráv.

Během vysílání je častokrát zdůrazňovaná důkladná práce elitních reportérů...
Ta hra mi přijde nadbytečná. V podstatě to Čekání na Godota – na moderátora, který se zjeví s bleskovou zprávou. Události nastavují očekávání, že "on přijde", "teď na tom pracuje", "už je ve studiu", což je nebezpečné v tom, že když je to očekávání našponované, tak musí přijít nějaká "pecka". K tomu ale většinou nedojde. Pak je to jen taková formální hra, která je většinou obsahově vyprázdněná.

Co říkáte na změnu od sedících ke stojícím a gestikulujícím moderátorům?
Diváci si spojují stojící moderátory spíše s publicistickými pořady typu volební studio. Může to vyvolat pocit nejistoty, zda sledujeme opravdu večerní zpravodajství, nebo něco jiného.

Jak hodnotíte vystupování moderátorů, 'zabydleli' se už v novém virtuálním studiu?
Moderátoři se s novou roli celkem sžili. Nicméně v prvním týdnu je vidět, že nové studio po nich vyžaduje, aby si hlídali střídání kamer. Je vidět, že zatím nemají úplně nacvičeno, že dochází najednou ke střihu a jsou bráni z jiného úhlu. Působí to zatím trochu vyumělkovaně.

Noví moderátoři Událostí - Aneta Savarová

Aneta Savarová

Noví moderátoři Událostí - Jakub Železný

Jakub Železný

Noví moderátoři Událostí - Marcela Augustová

Marcela Augustová

Noví moderátoři Událostí - Jolana Voldánová

Jolana Voldánová

Výběr Anety Savarové do hlavního zpravodajského pořadu bývá kritizován. Lákat diváky na pohledné mladé tváře prý veřejnoprávní stanice nemá zapotřebí. 
Dostala se do hledáčků médií ve skandalizujícím rámci, což nebylo úplně fér. Byla tak hodnocena ještě předtím, než předvedla svoji práci. Není výrazně horší nebo lepší než ostatní. Jediným problémem může být věk (26 let – pozn. red.). Moderátoři mají vyvolat pocit důvěryhodnosti a zodpovědnosti. U ní může být handicap právě její mládí.

Anketa

Líbí se vám nová podoba Událostí?

Ano, je to změna k lepšímu. 435
Ne, starší podoba mi chybí. 3578
Na Události se nedívám. 558

Šéfa zpravodajství Zdeňka Šámala zatím pokračující pokles sledovanosti nepřekvapuje. Myslíte si, že stávající podoba Událostí se ještě dočká změn?
Vedení zareaguje až na čísla. Soudil bych, že až tak po dvou týdnech. Formát se bude upravovat podle toho, kam se pohne sledovanost. Poté budou v situaci, kdy na to musí zareagovat. Třebaže se budou tvářit, že jsou to změny, které byly plánovány.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství
Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství

Užíváte si léto na výletech? Pak pro vás máme tip, kde se děti opravdu vyřádí. Zamiřte do moravské metropole, a to do BRuNO family parku. Najdete...