Pátek 4. prosince 2020svátek má Barbora 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Události připomínají Čekání na Godota, míní mediální expert

Události v nové podobě. Na snímku z generálky je moderátorka Zuzana Tvarůžková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Události v nové podobě. Na snímku z generálky je moderátorka Zuzana Tvarůžková. | foto: ČTK

PRAHA Novinky v Událostech na České televizi připomínají podle mediálního odborníka Tomáše Trampoty absurdní drama Čekání na Godota. Kvůli prodloužené stopáži jsou zprávy utahané a divák má problémy udržet pozornost.

Divák nových Událostí je podle Trampoty udržován v neustálém napětí, že teď už přijde ta zásadní zpáva. Když se ale žádná pecka nekoná, nelze se divit, že jsou lidé před obrazovkami zklamáni. „Je to jen taková formální hra, která je většinou obsahově vyprázdněná,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz Tomáš Trampota z Univerzity Karlovy.

Nová podoba Událostí na ČT zatím pokles sledovanosti nezvrátila, čím je to způsobeno?
Každá změna v televizním zpravodajství je risk, protože se hraje na to, že přitáhnete nové diváky. Může ale dojít k tomu, že odradíte ty stávající. A to mám pocit, že se odehrálo právě u Událostí.

ČTĚTE VÍCE:

Jaká jsou bolavá místa nových Událostí?
Po prvním týdnu vysílání mám pocit, že se sice natáhla stopáž, prodloužila se délka zejména úvodních příspěvků, nicméně nejdou nějak analyticky do hloubky.

Tomáš Trampota

Tomáš Trampota

PhDr. Tomáš Trampota, PhD. působí na katedře mediálních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy  v Praze, kde zastává i funkci ředitele Institutu komunikačních studií a žurnalistiky.

Přednáší také na New York University in Prague. 

V pedagogické činnosti se zabývá zejména sociologií médií s důrazem na produkci zpravodajství a systémovým pohledem na média.

Subjektivně mi přijde změna rytmu zpráv k horšímu. První polovina relace je hodně utahaná a člověk má problémy udržet pozornost. S ohledem na skladbu předchozí relace, by tak bylo chytřejší střídání dlouhých a krátkých zpráv.

Během vysílání je častokrát zdůrazňovaná důkladná práce elitních reportérů...
Ta hra mi přijde nadbytečná. V podstatě to Čekání na Godota – na moderátora, který se zjeví s bleskovou zprávou. Události nastavují očekávání, že "on přijde", "teď na tom pracuje", "už je ve studiu", což je nebezpečné v tom, že když je to očekávání našponované, tak musí přijít nějaká "pecka". K tomu ale většinou nedojde. Pak je to jen taková formální hra, která je většinou obsahově vyprázdněná.

Co říkáte na změnu od sedících ke stojícím a gestikulujícím moderátorům?
Diváci si spojují stojící moderátory spíše s publicistickými pořady typu volební studio. Může to vyvolat pocit nejistoty, zda sledujeme opravdu večerní zpravodajství, nebo něco jiného.

Jak hodnotíte vystupování moderátorů, 'zabydleli' se už v novém virtuálním studiu?
Moderátoři se s novou roli celkem sžili. Nicméně v prvním týdnu je vidět, že nové studio po nich vyžaduje, aby si hlídali střídání kamer. Je vidět, že zatím nemají úplně nacvičeno, že dochází najednou ke střihu a jsou bráni z jiného úhlu. Působí to zatím trochu vyumělkovaně.

Noví moderátoři Událostí - Aneta Savarová

Aneta Savarová

Moderátor České televize Jakub Železný.

Jakub Železný

Noví moderátoři Událostí - Marcela Augustová

Marcela Augustová

Noví moderátoři Událostí - Jolana Voldánová

Jolana Voldánová

Výběr Anety Savarové do hlavního zpravodajského pořadu bývá kritizován. Lákat diváky na pohledné mladé tváře prý veřejnoprávní stanice nemá zapotřebí. 
Dostala se do hledáčků médií ve skandalizujícím rámci, což nebylo úplně fér. Byla tak hodnocena ještě předtím, než předvedla svoji práci. Není výrazně horší nebo lepší než ostatní. Jediným problémem může být věk (26 let – pozn. red.). Moderátoři mají vyvolat pocit důvěryhodnosti a zodpovědnosti. U ní může být handicap právě její mládí.

Anketa

Líbí se vám nová podoba Událostí?

Ano, je to změna k lepšímu. 435
Ne, starší podoba mi chybí. 3578
Na Události se nedívám. 558

Šéfa zpravodajství Zdeňka Šámala zatím pokračující pokles sledovanosti nepřekvapuje. Myslíte si, že stávající podoba Událostí se ještě dočká změn?
Vedení zareaguje až na čísla. Soudil bych, že až tak po dvou týdnech. Formát se bude upravovat podle toho, kam se pohne sledovanost. Poté budou v situaci, kdy na to musí zareagovat. Třebaže se budou tvářit, že jsou to změny, které byly plánovány.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...