Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Zombie pod Ilovajskem. Mrtvá těla a trosky v zóně smrti

Situace na Ukrajině | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Situace na Ukrajině | foto: Koláž- Lidové noviny

Skutečná válka v Donbasu začala pod Ilovajskem – ukázalo se, kdo proti komu bojuje a že konflikt jen tak rychle neskončí. Od tragické porážky ukrajinských sil právě uplynul rok.

Bylo to jako z hororu, třetí světová válka, říká Andrej z Novokatěrinovky, nenápadné vesnice jižně od Doněcku. „Mrtví byli všude, půlka těla dokonce visela na drátech vysokého napětí, vymrštil ji tam výbuch. Trvalo dlouho, než se našel jeřáb, aby ho sundali. Na silnici se válely shořelé zbytky výstroje a techniky, přijížděli různí chytráci a hledali, co užitečného se dá sebrat,“ vzpomíná. 

Dnes tuto „zónu smrti“ na ústupu z ilovajského kotle připomínají už jen kružnice tankových pásů na asfaltu a vymlácená okna domů. Krátery po minách zarůstají trávou, krev pohltila zem a mrtvé už většinou pochovali na jiných místech. Tentokrát už s patřičnými poctami. Zasloužili by si tu důstojný památník, v Novokatěrinovce ale dnes vládnou proruští separatisté a ti těžko něco takového dovolí.

Přesně před rokem, 29. srpna 2014, se Novokatěrinovka spolu s nedalekým Červenosilskem a Staroběševem staly dějištěm dosud nejkrvavějšího boje v Donbasu. Kolem 1300 ukrajinských vojáků se ocitlo v obklíčení, když se snažili dobýt město Ilovajsk. Dohodli se s protivníkem na ústupu, ve třech zmíněných zónách však byli napadeni a rozstříleni. Oficiální cifry mluví o 366 padlých a 158 pohřešovaných (celkem 524), jiné informace až o 1000 obětech.

Milník konfliktu

Ukrajina viní z masakru pravidelné jednotky ruské armády. Podle zprávy kyjevského ministerstva obrany přejelo zhruba týden před bitvou hranice devět taktických skupin a rozdělily se na luhanský a doněcký směr. Tyto informace doplňuje řada svědectví přímo od vojáků či embedovaných ukrajinských žurnalistů, ti už v polovině srpna hned v několika případech zmiňovali množství posil přicházejících z Ruska. „Na stovku našich rozstříleli z vrtulníku,“ řekl mi třeba pohraničník na kontrolním stanovišti nedaleko Kramatorsku. Nutno dodat, že povstalci žádný vrtulník neměli.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....