2. května 2015 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Zpravodajská ČT24 slaví 10 let. Její sledovanost dosáhla pěti procent

I grafika zpravodajského kanálu prošla za deset let své existence velkými změnami. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy I grafika zpravodajského kanálu prošla za deset let své existence velkými změnami. | foto: ČT24

PRAHA Divácký podíl zpravodajské ČT24 po deseti letech vysílání dosahuje zhruba pěti procent diváků. Vedle počtu zaměstnanců, který za stejnou dobu narostl z 95 na současných 112, se zpravodajská stanice postupně měnila i z hlediska programové skladby.

Mezi posledními novinkami jsou pořady Fokus Václava Moravce, Newsroom ČT24 nebo Týden v justici. ČT24, v současnosti jediná zpravodajská televize v českém éteru, začala vysílat 2. května 2005.

ČT24 od té doby získala pozici jednoho z nejvýznamnějších informačních zdrojů. Podle průzkumů její zpravodajství jako důvěryhodné hodnotí osm z deseti dotázaných. Například při předloňských povodních ji sledoval každý pátý divák, při prezidentské volbě v jeden okamžik přes tři miliony lidí.

„Když jsme začínali, nebylo ani studio, ani lidi, ani struktura, vše jsme museli vytvořit. S Michalem Kubalem, nynějším zástupcem šéfredaktora zpravodajství, jsme vybrali několik veřejnoprávních zpravodajských kanálů po Evropě, ze kterých jsme čerpali inspiraci, a od ledna 2004 jsme začali vše stavět a prakticky zkoušet,“ uvedl ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal v tiskovém materiálu k desetiletému výročí.

To, že si ČT24 u diváků našla své místo, potvrzuje postupný nárůst sledovanosti - z diváckého podílu 0,31 procenta v roce 2006 na zhruba pět procent v posledních letech. Loni, kdy zaznamenala meziroční pokles na 4,34 procenta, ČT24 v tomto ukazateli získala druhé místo mezi veřejnoprávními zpravodajskými programy v Evropě za dánskou DR2 (4,6 procenta).

Stanice si ale prošla i náročnějším obdobím, kdy nezávislost redakce předloni zpochybnila stížnost vlastních redaktorů. Veřejnoprávní televize tehdy zareagovala tím, že rozhodování i odpovědnost rozdělila mezi více lidí, vedoucích redakcí a vedoucích dramaturgů a současně zrušila kumulaci pravomocí. ČT rovněž zavedla takzvaný editoriální panel, v němž polovinu z osmi členů volí v tajné volbě zaměstnanci redakce.

ČT24 první čtyři měsíce vysílala v osmnáctihodinovém režimu, plný provoz začal 5. září 2005. Postupnou úpravou prošlo programové zaměření stanice - zatímco do roku 2008 činil podíl ryze zpravodajských žánrů zhruba tři čtvrtiny vysílací plochy, s pokračující profilací programu se zpravodajské pořady postupně navyšovaly až na loňských 86 procent.

K pořadům s nejdelší tradicí, tedy vysílané od roku 2005 do současnosti, patří Branky, body, vteřiny, Černé ovce, Dobré ráno, Objektiv, Otázky Václava Moravce, Reportéři ČT, Týden v regionech i hlavní zpravodajské Události. O rok později přibyly pořady jako 168 hodin, Archiv ČT24, Interview ČT24, Politické spektrum nebo Před půlnocí. Postupně se přidaly také další cykly Historie.cs, Události v regionech, Neznámí hrdinové, Retro nebo Studio 6. V programu se objevují rovněž speciály, jimiž ČT reaguje na aktuální dění.

Zpravodajská stanice po krátkou dobu měla konkurenci v podobě Z1. První komerční program s kontinuálním informačním servisem začal vysílat v roce 2008, od počátku se však potýkal s hospodářskými potížemi, jež po dvou letech vyvrcholily ukončením vysílání.

Lidovky.cz, ČTK

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.