1. listopadu 2013 19:24 Lidovky.cz > Byznys > Média

Zpravodajství České televize je neobjektivní a nevyvážené, říká radní

Česká televize - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká televize - ilustrační foto. | foto: ceskatelevize.cz

PRAHA Česká televize by měla být výstavní institucí a jejich zpravodajství normou. Je tomu naopak, zpravodajství je neobjektivní a nevyvážené, říká v rozhovoru pro Lidovky.cz člen Rady ČT Radek Mezuláník. Podnět, který radě poslali redaktoři je podle něj alarmující signál a dalším z důvodů, proč by měl generální ředitel Petr Dvořák odstoupit z funkce.

Lidovky.cz: Rada je teď v nezáviděníhodné pozici. Řeší stížnost redaktorů na zásahy do zpravodajství, na druhé straně je skupina, která je popírá. Jak takovou patovou situaci řešit?
Ten první podnět je sám o sobě závažný. I kdyby se objevilo cokoliv dalšího, je potřeba se mu věnovat. Příklady, kterou jsou v něm uváděny jsou totiž alarmující.

Co se děje v České televizi?

Lidovky.cz: Jak ale v tom případě vnímat ten druhý text, který vznikl na podporu vedení?
Ten beru jako podporu Zdeňku Šámalovi, o kterém se v původním podnětu nemluví. Tam je zmiňován Petr Mrzena. Chápu, že redaktoři nechtějí, aby se to vše nakonec svezlo na Šámala. Objevila se totiž informace, že generální ředitel chce kvůli prvnímu podnětu propustit právě Šámala a vše ostatní zůstane při starém.

Lidovky.cz: Kdo vám tohle řekl?
Říkali mi to lidé přímo ze zpravodajství České televize. Podepsalo se to údajně právě na podporu Šámala. Petra Mrzeny se v něm nikdo nezastává.

Rada České televize (květen 2008)

Rada České televize

Lidovky.cz: Myslíte si, že po tom, co se objevilo v prvním dopisu, by měl Petr Mrzena odstoupit z funkce?
To je složité. Petr Mrzena byl asi u zásahů, na které si redaktoři stěžují. Ale jestli to bylo pouze jeho rozhodnutí, to nevím. A chápu, že redaktoři hájí Šámala, na druhou stranu by měl být za celé zpravodajství odpovědný.

Radek Mezuláník

  • členem Rady ČT od roku 2009
  • dříve byl členem Rady pro rozhlasové a televizní vysílání
  • vedoucí Katedry sociální a masové komunikace, Univerzita J.A. Komenského Praha

Lidovky.cz: Pouze jeho rozhodnutí? Myslíte si, že mohl jednat rozkaz nadřízených? Třeba generálního ředitele Petra Dvořáka?
Ano, je to možné. Musíme k tomu mít další informace, ale mohu si to myslet.

Lidovky.cz: Měl jste ze zpravodajství České televize dojem, že jsou v něm někteří politici protežováni?
Zpravodajství je achillovou patou České televize. Poslední dobou je těch problému více. Že je neobjektivní a nevyvážené, to je jednoznačné. Určit míru viny si netroufám.

Lidovky.cz: V minulosti jste generálního ředitele ČT vyzval k odstoupení kvůli finančním důvodů v ČT. Je pro vás stížnost redaktorů stejně závažným důvodem pro odstoupení Petra Dvořáka?
Pro mě je to jen dalším signálem, že situace v ČT není v pořádku. Závažné je už to, že redaktoři v prvním dopise zmiňují obavy z toho, co s nimi bude. Mají už svoje zkušenosti s Jakubem Kalenským a Pavlínou Kvapilovou (pracovníci ČT, kteří po kritice vedení dostali výpověď – pozn. red.). Je alarmující, že v instituci, která má být vizitkou etiky a kulturnosti a normou zpravodajství, jsou takové poměry, že se lidé bojí říct vlastní názor. Mám pochybnosti o řízení celé ČT. Tohle ale není hlavní důvod k odstoupení, vidím jich tam víc.

Lidovky.cz: Petr Dvořák slíbil, že v ČT proběhne audit. Bude k němu rada nějak přihlížet?
Vůbec si neumím představit, že takový audit proběhne. Navíc za peníze televizních poplatníků. Radu by ten výsledek vůbec neměl zajímat, musí zaujmout vlastní stanovisko.

Generální ředitel ČT Dvořák výroky Mezuláníka odmítl komentovat

Server Lidovky.cz se snažil požádat generálního ředitele ČT Petra Dvořáka o reakci. Tisková mluvčí ČT Alžběta Plívová však serveru Lidovky.cz napsala, že generální ředitel nemůže přes média komentovat vyjádření jednotlivých členů Rady ČT, jelikož s Radou komunikuje jakožto s institucí, a to napřímo. Nicméně však podle ní platí jeho čtvrteční vyjádření:  „Dnes odpoledne jsem obdržel výzvu na podporu vedení zpravodajství České televize podepsanou většinou redaktorů domácí, zahraniční i ekonomické rubriky.  Je pro mne potvrzením, že situace není tak jednobarevná, jakou se zdála být dnes dopoledne. Nicméně ani tato skutečnost přirozeně nemění nic na mém rozhodnutí nechat důkladně prověřit všech dvanáct údajných pochybení vedení redakce zpravodajství vzniklých v průběhu letošního roku.“

 

Michaela Černá

Najdete na Lidovky.cz