Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav 0 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Zrušit volbu šéfa ČT žádá přes 300 dalších: Sokol, Bělohlávek...

Česká televize. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká televize. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Dirigent Jiří Bělohlávek, sochař Kurt Gebauer, herečky Vlasta Chramostová a Táňa Fischerová či profesor a bývalý kandidující na prezidenta ČR Jan Sokol jsou mezi dalšími signatáři výzvy, žádající zrušit probíhající volbu nového ředitele ČT.

LN o tom informoval producent Fero Fenič, který spolu s režisérem Břetislavem Rychlíkem protest organizuje. Minulou středu zveřejnili otevřený dopis politikům, který podepsalo sto osobností.

"Do soboty 11. července se k původní stovce signatářům otevřeného dopisu připojilo dalších více než 300 osobností," sdělil Fenič. Předeslal, že šlo o "spontánní reakci", která přišla, "i když text dopisu neměl charakter petice a nevyzýval k připojení se dalších signatářů".

"K původním signatářům, pocházejícím převážně z oblasti kulturního života, se začali přidávat i zástupci všech dalších oblastí veřejného života včetně podnikatelů, lékařů, starostů a místostarostů měst a obcí, architektů, učitelů , studentů a podobně, dokonce mezi dalšími signatáři nechybí ani výpravčí ČD nebo důchodci," uvedli organizátoři.

Kompletní seznam signatářů slíbili zveřejnit v pondělí.

Výzva žádá kvůli údajné zpolitizovanosti zrušit probíhající "nereprezentativní" výběrové řízení na ředitele ČT, které má finálním hlasováním vyvrcholit ve středu 15. července.

V něm budou televizní radní tajnou volbou vybírat z pětice finalistů. Kromě Jany Kasalové, Jany Bobošíkové, Hynka Chudárka a Radomíra Pekárka se o post uchází také končící ředitel České televize Jiří Janeček.

"Rada ČT jen pokračuje v záměru obsadit tuto funkci předem dohodnutým člověkem," míní protestující, ale neupřesnili přitom, zda myslí Janečka. Odvolávají se totiž na zprávy z médií a ta psala také to, že současný tendr se zruší a že další, vypsaný poté, vyhraje ředitel zpravodajství ČT Milan Fridrich.

Kdo také výzvu podepsal

dirigent Jiří Bělohlávek
sochař Kurt Gebauer
předseda společenství Romů na Moravě Karel Holomek
herečky Vlasta Chramostová a Táňa Fischerová
spisovatel Ivan Klíma
kameraman Stanislav Milota
režiséři Petr Zelenka, Jiří Věrčák, Zdeněk Suchý, Michael Havas, Vladislav Kvasnička
vysokoškolští pedagogové, například profesor Jan Sokol, emeritní profesoři Jaroslav Červenka, Dušan Šlosar, Zdeňka Rusínová, Miroslav Vojtěchovský
publicisti Jan Rejžek, Arnošt Wágner, Přemysl Janýr
hudebníci Michal Ambrož a Zdeněk Vřešťál
duchovní Jan Dus a Daniel Kvasnička
a mnozí další

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!