28. listopadu 2016 18:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Zuckerberg chce zlepšit odhalování falešných zpráv na Facebooku, nechce ale cenzuru

Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg na konferenci v Peru v listopadu 2016. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg na konferenci v Peru v listopadu 2016. | foto: Reuters

NEW YORK / PRAHA Šéf Facebooku Mark Zuckerberg na svém facebookovém profilu sdělil, že chce vylepšit systém odhalování falešných zpráv na sociální síti. Nechce ale z Facebooku vytvořit nástroj, který bude určovat, co je pravda a co ne. Pokud by Facebook ale zjistil falešnou informaci, tak uživatele upozorní.

Po amerických prezidentských volbách téměř každý souhlasí, že dezinformace jsou problém. Dokonce zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg řekl, že je potřeba problém lživých informací na Facebooku brát vážně: „Naším cílem je spojovat lidi v nejvýznamnějších věcech a ví se, že lidé chtějí přesné informace.“ Zuckerbergovo sdělení ale trochu podkopali někteří uživatelé prohlášením, že jeho zpráva mohla posloužit jako reklama na vytváření falešných profilů, uvedl deník The Guardian.

Zuckerberg na svém facebookovém profilu uvedl, že nechce nikoho odradit od zveřejňování vlastních názorů a nezamýšlí z Facebooku vytvořit nástroj, který bude určovat, co je pravda. Na druhou stranu ale napsal, že zatímco je podíl klamných zpráv na Facebooku malý, jeho tým se může soustředit na lepší eliminaci falešných zpráv.

Jako první zlepšení Zuckerberg zmiňuje účinější detekci. Jeho tým chce především zlepšit schopnost klasifikovat klamné informace. Lepší detekční systém by měl sloužit k určení chybné zprávy ještě před tím, než ji uživatel zveřejní.

Další zlepšení vidí v jednodušším oznámení lživé zprávy na Facebooku. Povede to podle něj k jejich rychlejší reakci na nepravdivou informaci.

Zuckerberg také zmiňuje, že vyvíjejí nové aplikace. Pokud by se zjistily nějaké nepravdivé informace, tak se každému uživateli objeví upozornění varující před klamnou zprávou.

Dále píše, že řada falešných informací pochází ze spamů stvořených za účelem finančního zisku. Zuckerbergův tým také bude pokračovat ve spolupráci s novináři a jinými mediálními zaměstnanci, aby od nich získal informace a mohl tak lépe rozumět jejich systému kontrolování faktů a dat. Na závěr Zuckerberg dodává, že některá tato opatření budou fungovat a jiná možná ne.