Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Zuřivý reportér, který "byl při tom". Před 65 lety zemřel Egon Erwin Kisch

Egon Erwin Kisch na snímku z roku 1932 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Egon Erwin Kisch na snímku z roku 1932 | foto: ČTK

PRAHA Jeho touha vše poznat a vyzkoušet a být pokaždé "při tom" se mu stala celoživotní náplní a vynesla mu přízvisko "zuřivý reportér". Pražský německy píšící spisovatel a novinář Egon Erwin Kisch, který zemřel 31. března 1948, byl dokonalým kosmopolitou a dobrodružným světoběžníkem.

Pohyboval se stejně dobře v pražských šantánech jako v nejvyšší společnosti, v převleku za muslima podnikl pouť do arabské Mekky, v Dánsku se učil klaunem či pracoval jako potápěč.

ČTĚTE TAKÉ:

Kisch se narodil 29. dubna 1885 v Praze. Studoval techniku a germanistiku, ale nakonec absolvoval žurnalistiku. Již před první světovou válkou přispíval do některých pražských novin a v roce 1911 mu vyšla povídka Katastrofa s podtitulem Pražský příběh, která byla vlastně první verzí románu Pasák (1914), jenž byl tehdy některými označen za "pornografické" dílo. Z předválečné doby pocházejí například i črty Z pražských uliček a nocí, Pražská dobrodružství, kriminalistický Pražský pitaval nebo Zuřivý reportér.

Účastnil se i španělské občanské války

Po návratu z války Prahu v roce 1921 na dlouhá léta opustil a odjel do Berlína, kde působil jako dopisovatel Lidových novin. Hodně cestoval a ze svých dobrodružných cest čerpal náměty k reportážním knihám Caři, popi, bolševici, Americký ráj, Asie od základů změněná, Tajná Čína či Přistání v Austrálii. Účastnil se i španělské občanské války a v roce 1939 musel kvůli židovskému původu uprchnout z Evropy do USA a pak do Mexika. V březnu 1946 se těžce nemocný vrátil do Prahy, kde dva roky nato zemřel.

Egon Erwin Kisch byl přesvědčením komunistou, ale ve svých reportážích se držel kréda: "Reportér nemá tendence, nemá co ospravedlňovat a nemá stanoviska."

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!