Středa 19. února 2020svátek má Patrik 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Zvýšení DPH vyjde vydavatele tisku na 800 milionů korun

Noviny - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Noviny - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Zvýšení daně z přidané hodnoty (DPH) u tisku z deseti na 20 procent, které navrhuje vládní koalice kvůli financování důchodové reformy, zvýší českým vydavatelům náklady o 800 milionů korun. Pro některé z nich by to znamenalo existenční ohrožení, růst nákladů by totiž zároveň museli promítnout do prodejních cen.

Informaci přinesl server Mediaguru.cz. DPH u tisku je nyní ve snížené sazbě, při plánovaném sjednocení dolní a horní sazby daně by tak vzrostla.

Server ve svém odhadu vychází z odhadované roční velikosti tuzemského tiskového trhu osm miliard korun, což jsou výnosy z prodaného nákladu.

Některé vydavatele by to mohlo ohrozit
Například v případě vydavatelství Mafra by růst DPH roční rozpočet zatížil o 100 milionů korun, u vydavatelství Ringier o více než 150 milionů Kč a v případě vydavatelství Vltava-Labe-Press o zhruba 90 milionů korun, odhadl server.

Zvýšení nákladů by se podle Mediaguru.cz muselo promítnout do nárůstu prodejních cen, což by mohlo mít negativní dopady na prodaný náklad novin a časopisů. Zvýšení DPH v kombinaci s poklesem objemu výdajů na reklamu v tištěných médiích a snížením prodaného nákladu by tak mohlo ohrozit existenci některých ekonomicky slabších vydavatelů, uvedl server zaměřený na reklamu, média a mediální plánování, který vznikl jako projekt několika mediálních agentur.

K chystanému zvýšení sazeb DPH u tisku se minulý týden vyjádřila Unie vydavatelů sdružující většinu českých vydavatelských domů. Podle ní sjednocení sazeb DPH povede při současné ekonomické situaci k nárůstu cen tisku, a tím k jeho horší dostupnosti. "To bude mít s vysokou pravděpodobností negativní vliv na prodej, a tím i celkovou přístupnost periodického tisku pro veřejnost, ale zejména mládež, které, jak ukazují nejnovější mezinárodní srovnání, chybí právě schopnosti porozumění textům a v nich obsaženým informacím," varovala Unie vydavatelů.

Unie vyzvala vládu, ministerstvo financí a politické strany, aby zvážily při sjednocení DPH výjimku u deníků a časopisů. "Prodej tisku je zařazen do pásma snížené sazby DPH ve většině zemí Evropské unie nebo pro něj v některých zemích platí dokonce sazba nulová," uvedla unie.

Sjednocení sazeb DPH na 20 procentech plánuje současná vládní koalice, chce tak získat peníze na financování důchodové reformy. Podle dohody ekonomických ministrů by změna měla nastat co nejrychleji, možná už v posledním čtvrtletí letošního roku. Snížená desetiprocentní sazba DPH by se nadále vztahovala jen na vyjmenované základní potraviny, například mléko, brambory, chléb, ryby, zeleninu nebo dětskou mléčnou výživu.

Snížená desetiprocentní sazba DPH se v současné době uplatňuje například u potravin, léků, ubytovacích služeb, vody, knih, hromadné dopravy, kultury a sociální péče. Zvýšení DPH se tak nelíbí třeba i výrobcům a prodejcům potravin, knihkupcům a vydavatelům knih, dopravcům nebo hoteliérům.

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Profesor Edzard Ernst, odborník na testování účinnosti alternativní medicíny,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.