Pátek 24. září 2021, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mediální odboráře 'šokovala' volba Hrehy do čela ČTK, píší radě

Ekonomika

  16:37
PRAHA - Vedení tuzemského Oborového svazu Media vadí, že Českou tiskovou kancelář povede Radim Hreha.

Radim Hreha foto: ČTK

"Rozhodnutí Rady ČTK vyvolává obavy, že se její členové ocitli pod tlakem politických a lobbyistických vlivů, které se v mnoha rysech a krocích projevují rovněž v rozhodnutích Rady České televize a Českého rozhlasu," píší členům sedmičlenné rady veřejnoprávní agentury, kteří Hrehu do funkce zvolili 20. srpna v poměru hlasů 4:3.

Za nejvážnějšího kandidáta byl přitom považován Jiří Majstr, léta zahraniční zpravodaj ČTK a v poslední době náměstek jejího dosavadního ředitele Milana Stribrala, který po třinácti letech ve funkci odchází koncem září do důchodu.

Hreha býval na v roce 2006 krátce ředitelem sekretariátu generálního ředitele České televize Jiřího Janečka, rozhodl se odejít po veřejné kritice od baviče Jana Krause.

Ten upozorňoval na Hrehovo předchozí angažmá v čele serveru Česká média, patřícího mediálnímu podnikateli a lobbistovi Jaroslavu Berkovi (jeden z Hrehových tehdejších podřízených Jan Bohdal je teď členem rady ČTK, která Hrehu zvolila).

Po odchodu z ČT Hreha vedl veřejnoprávní Slovenskou televizi, po roce byl ale její radou odvolán.

Odboráři proto žádají radu agentury, aby "své rozhodnutí o obsazení funkce ředitele ČTK ve světle všech nových zjištění přehodnotila".

"Komentovat to nebudu, musím si to přečíst a vrátím se k tomu příští týden," reagoval na dotaz LN Radim Hreha.

Odborový svaz Media existuje od roku 1990, dnes sdružuje asi 3200 členů odborů Českého rozhlasu, České televize a České tiskové kanceláře.

Otevřený dopis členům Rady České tiskové kanceláře

V Praze 4. září 2009

Vážení členové Rady ČTK,

obracím se na Vás jménem republikového výboru odborového svazu Media. Tento svaz detailně sleduje dění ve veřejnoprávních médiích, která po odborové linii zastupuje, stejně tak věnuje pozornost jednáním rad, zejména těm jejich krokům, jež zásadně ovlivňují chod médií veřejné služby.

Nedávné rozhodnutí Rady ČTK, jímž byl do role ředitele této nejvýznamnější české tiskové agentury zvolen pan Radim Hreha, výbor OSMedia doslova šokovalo. Poté, kdy jsme se z dostupných materiálů seznámili se všemi okolnostmi životopisu pana Hrehy, poté, kdy jsme je konfrontovali s osobními zkušenostmi našich kolegů z ČT, kteří mediální působení pana Hrehy pocítili na vlastní kůži, považujeme za nezbytné vyslovit formou otevřeného dopisu velké znepokojení a zásadní nesouhlas s tímto krokem.

V souvislosti s tím musíme Radě ČTK položit několik otázek:

- byla Rada skutečně informována o všech souvislostech dosavadního působení pana Hrehy, zejména o okolnostech jeho odvolání z významných funkcí jak v ČT, tak především ve Slovenské televizi, kde bylo důvodem jeho odvolání "manažerské selhání" a výrazné zhoršení finanční situace?

- byla rada informována skutečně o všech minulých profesních i politických aktivitách pana Hrehy, včetně jeho členství v politických stranách?

- uvědomila si rada všechna rizika, která pro fungování ČTK znamená skutečnost, že profesní minulost pana Hrehy je spjata s lobbyistickým tendenčním médiem?

Rozhodnutí Rady ČTK vyvolává obavy, že se její členové ocitli pod tlakem politických a lobbyistických vlivů, které se v mnoha rysech a krocích projevují rovněž v rozhodnutích Rady České televize a Českého rozhlasu.

S vědomím všech těchto okolností a z nich vyplývajících rizik se obracíme na členy Rady ČTK s výzvou, aby na první místo svého konání postavili zájem veřejnosti i zájem podniku, jehož dosavadní nezávislé fungování a příznivé hospodářské výsledky by mohly být dosazením nekompetentního manažera zmařeny.

Žádáme Radu ČTK, aby své rozhodnutí o obsazení funkce ředitele ČTK ve světle všech nových zjištění přehodnotila. Současně s tím republikový výbor OS Media nabízí Radě ČTK konstruktivní dialog.

Za republikový výbor OS Media

Mgr. Jiří Hubička, předseda

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat