Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ruský premiér jako technický guru. Na poradu u Putina si vzal Apple Watch

Ekonomika

  8:31
MOSKVA - Ruský premiér se předvedl s novými hodinkami, které okamžitě zaujaly novináře. „Dmitrij Medveděv se na poradě u prezidenta objevil s hodinkami Apple Watch, které se v Rusku ještě neprodávají,“ uvedla rozhlasová stanice Echo Moskvy.

Ruský premiér Dmitrij Medveděv si vzal na poradu u prezidenta Putina módní hodinky Apple Watch. foto: Twitter - Dmitrij Smirnov

Apple začal prodávat chytré hodinky minulý měsíc. Zájemci si mohou odnést nový přístroj jen z několika luxusních butiků a obchodních domů v Tokiu, Los Angeles, Berlíně, Londýně a Paříži, omezená množství mají autorizovaní prodejci v Číně a v Japonsku. 

Apple tak chce zdůraznit, že jeho hodinky jsou hlavně módní záležitostí. Ve značkových obchodech Apple Store se hodinky neprodávají, firma své klienty odkázala na internetový prodej.

Apple Watch jsou prvním zcela novým produktem, který Apple vytvořil pod vedením Tima Cooka, nástupce legendárního Steva Jobse. 

Hodinky po spárování s iPhonem umožňují uživatelům například kontrolovat internetovou poštu, poslouchat hudbu či telefonovat. Hodinky na trh přicházejí ve 38 variacích s cenami od 349 dolarů (téměř devět tisíc korun) u sportovní verze po deset tisíc dolarů (250 tisíc korun) a více u luxusní verze Edition.

Ajfončik Medvěděv

Není to poprvé, co se Medveděv předvedl jako milovník nejnovějších technických vymožeností. Už v době, kdy kvůli ústavním omezením na čtyři roky vystřídal Vladimira Putina v křesle prezidenta, si Medveděv kvůli zálibě v chytrém telefonu mezi krajany vysloužil přezdívku „ajfončik“. Zřejmě i proto, že také iPhone měl ještě dříve, než byl vůbec na ruský trh uveden.

„Co mají společného naše dnešní třenice s Amerikou a iPhone? Když se zřekneme věcí z dovozu, co u nás bude? Severní Korea? To není naše cesta,“ prohlásil Medveděv loni v květnu v reakci na západní sankce, zavedené po ruské anexi ukrajinského Krymu. 

„Škodit Američanům tím, že se zřekneme výrobků Apple, by bylo směšné,“ dodal. Právě přes iPhone či iPad čte noviny.

Na poradě u Putina se kromě hodinek premiér ničím neblýskl. „Skromně seděl a nikomu nic neřekl,“ poznamenal reportér, který na sociální sítě premiérův snímek s chytrými hodinkami vypustil.

Autoři: ,