Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Méně bytů i silnic. Stavbaři zažívají nebývalý pokles zakázek uprostřed sezony

Ekonomika

  11:55
PRAHA - Stavební firmy zažívají špatné období. Jejich obor zaznamenal v červnu meziroční pokles o 12,7 procenta. Přitom v květnu spadlo stavebnictví „jen“ o 4,3 procenta. Klesla produkce pozemních i inženýrských staveb a bylo zahájeno a dokončeno méně bytů.

Betonová svodidla zmizí pro letošní rok z modernizovaných úseků D1 do 5. prosince. foto: MAFRA

Podle lidí z oboru klesají objemy zakázek kvůli nepřipraveným projektům v dopravní infrastruktuře. Brzdí je údajně také legislativní překážky pro soukromé investory. Alespoň stavebních povolení vydaly úřady více.

O neveselé statistice v pondělí informoval Český statistický úřad.

Plány na ‚spící‘ dálnici z Brna do Vídně se pohnou na podzim, slíbil Ťok

Po očištění od sezonních vlivů byla stavební produkce v červnu meziměsíčně nižší o 3,9 procenta. Produkce v pozemním stavitelství byla proti loňskému červnu nižší o 9,6 procenta, v inženýrském o 18,3 procenta. Stavebníci zahájili ve sledovaném měsíci stavbu 2078 bytů, což bylo o 38 procent méně než o rok dříve. Počet dokončených bytů se meziročně snížil o 3,5 procenta na 1960.

Stavebních povolení však vydaly úřady o 10,1 procenta více než loni v červnu, tedy 8167. Orientační hodnota těchto staveb nicméně klesla o 2,4 procenta na 23,4 miliardy korun.

Skončila dotační jízda

Důvody poklesu zakázek v oboru jsou podle oslovených expertů jsou mimo jiné i ve vysoké srovnávací základně z loňského roku a nutnost nových posudků vlivu na životní prostředí (EIA) u některých velkých dopravních staveb.

„Ačkoliv ekonomika pokračuje v růstu, ve stavebnictví je to přesně obráceně. Chybí zakázky, a to jak od privátního, tak veřejného sektoru. Růst, který obor zažíval díky dočerpávání peněz z fondů EU, neměl dlouhého trvání,“ uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Odvětví podle něj narazilo na nepřipravenost projektů, která mu brání v dalším vzestupu.

PRŮMYSL BRZDÍ

  • Průmyslová výroba v červnu zpomalila tempo meziročního růstu na 3,9 procenta. V květnu vzrostla o 8,6 procenta.
  • Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Po očištění od sezonních vlivů byla produkce meziměsíčně vyšší o 2,5 procenta.
  • K růstu přispěla tradičně výroba motorových vozidel, která v červnu stoupla o 16,3 procenta.
  • Výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků rostla o 5 procent a odvětví opravy a instalace strojů a zařízení o 12,9 procenta.

Produkce v pozemním stavitelství v červnu meziročně klesla o 9,6 procenta, v inženýrském propadla o 18,3 procenta. „To je nejhlubší propad od dubna 2013, kdy česká ekonomika procházela recesí,“ doplnil hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda. Připomněl, že loni v červnu vzrostlo inženýrské stavebnictví téměř o třetinu, srovnávací základna je tak velmi vysoká.

Podle generálního ředitele developerské společnosti Ekospol Evžena Korce je hlavním důvodem poklesu „nepřátelská legislativa“. „Připravit větší bytový dům a získat všechna povolení trvá i více než pět let. U velkých liniových staveb, jako jsou například dálnice nebo železnice, trvá příprava ještě mnohem déle,“ upozornil.

Prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš poukázal i na výrazný propad veřejných zakázek. „Do konce července klesly o 39 procent. Podílí se na tom jak vládní, tak komunální sektor. Není divu, že pokračuje pokles stavu pracovníků, což je v plné sezoně nebývalé a nevěstí to nic dobrého pro zimní období,“ uvedl.

Podle Petra Kymličky z auditorské a poradenské sítě BDO bude pokles z prvního pololetí obtížné kompenzovat. „S největší pravděpodobností tak stavebnictví letos skončí v červených číslech,“ dodal.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat