Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Méně bytů i silnic. Stavbaři zažívají nebývalý pokles zakázek uprostřed sezony

Ekonomika

  11:55
PRAHA - Stavební firmy zažívají špatné období. Jejich obor zaznamenal v červnu meziroční pokles o 12,7 procenta. Přitom v květnu spadlo stavebnictví „jen“ o 4,3 procenta. Klesla produkce pozemních i inženýrských staveb a bylo zahájeno a dokončeno méně bytů.

Betonová svodidla zmizí pro letošní rok z modernizovaných úseků D1 do 5. prosince. foto: MAFRA

Podle lidí z oboru klesají objemy zakázek kvůli nepřipraveným projektům v dopravní infrastruktuře. Brzdí je údajně také legislativní překážky pro soukromé investory. Alespoň stavebních povolení vydaly úřady více.

O neveselé statistice v pondělí informoval Český statistický úřad.

Po očištění od sezonních vlivů byla stavební produkce v červnu meziměsíčně nižší o 3,9 procenta. Produkce v pozemním stavitelství byla proti loňskému červnu nižší o 9,6 procenta, v inženýrském o 18,3 procenta. Stavebníci zahájili ve sledovaném měsíci stavbu 2078 bytů, což bylo o 38 procent méně než o rok dříve. Počet dokončených bytů se meziročně snížil o 3,5 procenta na 1960.

Stavebních povolení však vydaly úřady o 10,1 procenta více než loni v červnu, tedy 8167. Orientační hodnota těchto staveb nicméně klesla o 2,4 procenta na 23,4 miliardy korun.

Skončila dotační jízda

Důvody poklesu zakázek v oboru jsou podle oslovených expertů jsou mimo jiné i ve vysoké srovnávací základně z loňského roku a nutnost nových posudků vlivu na životní prostředí (EIA) u některých velkých dopravních staveb.

„Ačkoliv ekonomika pokračuje v růstu, ve stavebnictví je to přesně obráceně. Chybí zakázky, a to jak od privátního, tak veřejného sektoru. Růst, který obor zažíval díky dočerpávání peněz z fondů EU, neměl dlouhého trvání,“ uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Odvětví podle něj narazilo na nepřipravenost projektů, která mu brání v dalším vzestupu.

PRŮMYSL BRZDÍ

  • Průmyslová výroba v červnu zpomalila tempo meziročního růstu na 3,9 procenta. V květnu vzrostla o 8,6 procenta.
  • Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Po očištění od sezonních vlivů byla produkce meziměsíčně vyšší o 2,5 procenta.
  • K růstu přispěla tradičně výroba motorových vozidel, která v červnu stoupla o 16,3 procenta.
  • Výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků rostla o 5 procent a odvětví opravy a instalace strojů a zařízení o 12,9 procenta.

Produkce v pozemním stavitelství v červnu meziročně klesla o 9,6 procenta, v inženýrském propadla o 18,3 procenta. „To je nejhlubší propad od dubna 2013, kdy česká ekonomika procházela recesí,“ doplnil hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda. Připomněl, že loni v červnu vzrostlo inženýrské stavebnictví téměř o třetinu, srovnávací základna je tak velmi vysoká.

Podle generálního ředitele developerské společnosti Ekospol Evžena Korce je hlavním důvodem poklesu „nepřátelská legislativa“. „Připravit větší bytový dům a získat všechna povolení trvá i více než pět let. U velkých liniových staveb, jako jsou například dálnice nebo železnice, trvá příprava ještě mnohem déle,“ upozornil.

Prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš poukázal i na výrazný propad veřejných zakázek. „Do konce července klesly o 39 procent. Podílí se na tom jak vládní, tak komunální sektor. Není divu, že pokračuje pokles stavu pracovníků, což je v plné sezoně nebývalé a nevěstí to nic dobrého pro zimní období,“ uvedl.

Podle Petra Kymličky z auditorské a poradenské sítě BDO bude pokles z prvního pololetí obtížné kompenzovat. „S největší pravděpodobností tak stavebnictví letos skončí v červených číslech,“ dodal.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat