• schránka
  • Přihlásit Můj účet
Měnový fond dá Řecku menší půjčku, 13 miliard eur.

Měnový fond dá Řecku menší půjčku, 13 miliard eur. | foto: Reuters

Měnový fond otočil, Řecko dostane menší půjčku

Ekonomika
  •   10:08
BRUSEL - Mezinárodní měnový fond poskytne v rámci dalšího záchranného balíčku pro Řecko jen 13 miliard eur (asi 325 miliard korun). To je výrazně méně, než byl v minulosti ochoten půjčit. Vzroste tak finanční zátěž pro ostatní země eurozóny, které se na pomoc budou skládat.

Informuje o tom deník The Wall Street Journal. Celkově má další pomoc pro Řecko dosáhnout 130 miliard eur (3,25 bilionu korun). Menší úvěr podle nejmenovaného zdroje deníku odráží strach MMF z vlastní angažovanosti v eurozóně, která již překračuje rozumnou mez.

ČTĚTE TAKÉ:


To bude znamenat velký problém pro vlády členských států eurozóny, jež se snaží zmenšit vlastní příspěvek k záchraně Řecka na minimum, ale takto budou nuceny vybrat téměř 120 miliard eur (zhruba tři biliony korun).

O výši příspěvku se ještě bude jednat

Podle mluvčí MMF výše příspěvku k další záchraně Řecka ještě nebyla rozhodnuta a bude se o ní jednat především v pondělí během zasedání ministrů financí eurozóny.

Měnový fond již v minulosti odsouhlasil půjčky ve výši 30 miliard eur pro Řecko, 22,5 miliardy eur pro Irsko a 26 miliard eur pro Portugalsko. To je mnohonásobně víc, než činí podíl těchto zemí v MMF. Obvyklá půjčka státům by přitom neměla přesáhnout šestinásobek podílu členských států.

PŘEČTĚTE SI:


Fond se tak na záchraně všech tří zemí eurozóny podílel zhruba ze třetiny. To je v současnosti minulostí a takových hodnot případná pomoc určitě nedosáhne.

Autoři: ČTK, Lidovky.cz