Generální ředitel Unipetrolu Marek Świtajewski v pondělí uvedl, že smlouva je úspěšným vyústěním dlouhých jednání, která trvala od roku 2010. Kontrakt platí na dobu neurčitou.
„Dohoda, jejíž podpis zohledňuje zájmy obou smluvních stran, je významným prvkem k posílení surovinové bezpečnosti. Jasně vymezuje podmínky spolupráce obou společností při dodávkách ropy do České republiky,“ uvedl Świtajewski.
Obří nákup ropy za miliardu padl. Strategickým zásobám dál vládne ruská směs![]() |
Obě společnosti se také zavázaly pokračovat v jednání o novém přepravním tarifu tak, aby mohl být uplatněn v průběhu letošního roku. Rozhovory na toto téma budou pokračovat do 31. března 2016.
Firmy se dostaly loni do sporu. Šéf Mero Stanislav Bruna v březnu prohlásil, že polský PKN Orlen, který je vlastníkem Unipetrolu, by mohl zpracování ropy v Česku zastavit. PKN reagoval, že ukončení výroby a uzavření rafinérií neplánuje.
Česká rafinérská je jediným zpracovatelem ropy a výrobcem ropných produktů v Česku. Provozuje rafinérie ropy v Litvínově a Kralupech nad Vltavou. Roční kapacita obou českých rafinérii je dohromady zhruba devět milionů tun ropy.
Nakoupená ropa proudí do Česka jednak ropovodem Družba z Ruské federace, jednak z italského Terstu ropovodem TAL do německého Vohburgu a odtud ropovodem IKL do centrálního tankoviště ropy v Nelahozevsi u Kralup nad Vltavou.
Prostřednictvím ropovodu Družba je dopravována ropa do rafinérie v Litvínově, ropovodem IKL je zásobována rafinérie v Kralupech nad Vltavou. Česká rafinérská přebírá ropu na hranici areálu a po uskladnění ji čerpá k vlastnímu zpracování.