Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Města si chtějí stravenky udržet

Ekonomika

  9:56
PRAHA - Pokud vláda prosadí zrušení daňového zvýhodnění tzv. stravenek a v jeho důsledku se jejich poskytovatelé rozhodnou ukončit či omezit svoji činnost, jsou města, která je využívají k výplatě části sociálních dávek, rozhodnuta hledat alternativní řešení. To by ideálně mělo zachovat poukázkový systém.

„Pokud by se zrušily stravenky, zbudou dvě možnosti – buď to necháme na penězích, a to by nás mrzelo, protože systém stravenek se osvědčil, nebo bychom zvážili, jaké by byly náklady na zavedení nějakých poukázek,“ řekl Václav Širl, zástupce starosty městské části Praha 6. Hlavní výhodou systému stravenek je podle něj to, že je dobře zaběhnutý a stravenky jsou akceptovány velkým množstvím prodejen.

„Kdyby se stravenky zrušily úplně, znamenalo by to pro nás určitý problém, protože sami to zajišťovat nemůžeme,“ řekl Jan Holický, radní Prahy 6. Poukázal ale na druhou, optimistickou možnost, podle které by se firmy po zrušení daňového zvýhodnění stravenek mohly soustředit právě na poskytování poukázek v rámci vyplácení sociálních dávek.

„Pokud by došlo ke zrušení stravenek jako instituce, určitě bychom byli schopni si vytisknout zvláštní poukázky nebo se vyskytnou firmy, jež budou tuto službu nabízet,“ řekl Jiří Fiala, tajemník městského úřadu v Humpolci. Dodal, že odchod firem z trhu by je velmi mrzel, protože mají se sociálními stravenkami dobré zkušenosti.

V minulém roce začala některá města a obce vyplácet část sociálních dávek v hmotné nouzi právě pomocí stravenek. Chtějí tím zamezit zneužívání dávek, jež jsou určeny jako poslední záchrana pro lidi bez příjmu, kteří nemají nárok ani na podporu v nezaměstnanosti. „Je mnoho lidí, zejména mladších, kteří mohou pracovat, a pro ně to znamená komplikace. Z toho důvodu mnozí z nich přestali o dávky žádat,“ řekl Širl.

Od klasických potravinových stravenek, na něž přispívají zaměstnavatelé, se tyto sociální stravenky liší tím, že kromě potravin a nealkoholických nápojů za ně lze nakoupit i základní ošacení, obuv a hygienické potřeby. Navíc síť obchodů, kde je možné je uplatnit, je omezenější než u klasických stravenek – například v Praze 6 je možné sociální stravenky uplatnit v 25 obchodech, v Humpolci pouze ve čtyřech.

Další podrobnosti o zavedení alternativy při možném
zrušení stravenek čtěte v pátečním vydání deníku
Autoři: ,