Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Město hříchu ožilo sportem. V Las Vegas se zase může sázet na olympiádu

Ekonomika

  6:00
LAS VEGAS - Olympiáda v ­Riu de Janeiro je první od roku 2000, kdy se v pouštním státu Nevada mohou vypisovat sázkové kurzy na jednotlivé sportovce a ­disciplíny. Jenže nyní se ukazuje, že Američané si téměř po 15 letech abstinence odvykli a­letní olympijské hry je z hlediska sázení nechávají vcelku chladnými.

Vodotrysky v Las Vegas foto: Lidové noviny

Jak potvrdili book- makeři agentuře Bloomberg, kromě několika velkých sázek na basketbalové zápasy a fotbal zůstávají ostatní disciplíny téměř bez povšimnutí sázejících.

„Přijali jsme na olympiádu asi přibližně tolik sázek, jako míváme na významný baseballový zápas,“ přiznal agentuře Jay Rood viceprezident a ředitel pro sportovní sázky společnosti MGM Resorts International.

„Očekáváme, že v ­průběhu her se prosází 20 až třicet 30 milionů dolarů,“ neskrýval přitom Rood optimismus ještě na začátku srpna, kdy jej zpovídal magazín Forbes.

Nevada je v současnosti jediným státem USA, kde je možné legálně sázet na výsledky sportovních utkání. „Myslím, že jsme se odhodlali k­ výjimečnému kroku, který dodá sportovnímu sázení nový rozměr,“ těšil se předseda nevadské Komise pro hazardní hry Tony Alamo loni v únoru. Tehdy v Nevadě právě s ohledem na blížící se olympiádu zrušili zákaz sázení na sportovní výsledky, prosazený roku 2001 republikánským senátorem Johnem McCainem kvůli „ochraně amatérských atletů před škodlivým vlivem hazardu“.

Výše jednotlivých sázek na olympijské výsledky jsou nicméně i v nevadském městě hříchu do značné míry omezené. Pohybují se kolem 500 dolarů (zhruba 12 tisíc korun) u méně známých disciplín, jen Američanům blízký basketbal, golf a tenis jsou bez omezení.

„Sázky na golf a­ basketbal jsou v ­současnosti nejvíce zastoupeny,“ potvrdil Jay Rood.

„Sázení může být často příčinou korupce ve sportu. Díky zavedení nízkých limitů výše sázek se u bookmakerů zatím žádné rekordní sumy neobjevily,“ řekl časopisu Forbes Paruyr Shahbazyan, zakladatel a ředitel serveru

Bookmaker-ratings.com, jednoho z největších ruských sázkařských webů. „Stále je tu možnost, že se američtí atleti rozhodnou požádat své přátele, aby vsadili na závod, který pak záměrně prohrají. Ale k­těmto případům velmi pravděpodobně nedojde,“ dodal Shahbazyan.

Na olympijské výsledky se v Nevadě nesázelo od roku 2001, kdy senátor John McCain prosadil zákaz z důvodu „ochrany amatérských atletů před škodlivým vlivem hazardu“.

Autor:

Mohlo by vás zajímat