Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Městská knihovna chce být pro mladé 'cool'. Nakoupí herní konzole

Ekonomika

  13:08
PRAHA - Městská knihovna v Praze zavede do své hlavní budovy a tří poboček herní konzole na hraní počítačových her. Slibuje si od toho, že přiláká mladé čtenáře, kteří by do knihovny jinak nezavítali.

Městská knihovna chce být pro děti cool. Nakoupí herní konzole. foto: Shutterstock

Novinky Městské knihovny dnes novinářům představil její ředitel Tomáš Řehák. V prvním pololetí chce knihovna rovněž spustit přívětivější a přehlednější webové stránky a otevřít v Ruské ulici Dům knihy, novou pobočku zaměřenou na kvalitní beletrii.

Pražská knihovna loni půjčila 4,7 milionu knih, CD, DVD a map. Přišly do ní přes dva miliony čtenářů. Počet výpůjček se v posledních letech příliš nemění, mírně se zvyšuje množství nově registrovaných čtenářů i návštěvníků webových stránek knihovny, uvedl Řehák.

Knihovna je cool
Nejen v Městské knihovně, ale i ve všech knihovnách v ČR, se knihy rekordně půjčovaly v roce 2004. Od té doby výpůjčky mírně klesají, stále ale převyšují počty půjčovaných knih před rokem 2000.

Knihovny zvažují, jak přilákat nové čtenáře a udržet si ty stávající.
Jedním z prostředků by mohly být právě herní konzole, domnívá se Řehák. "Jde o to, aby mladí pochopili, že knihovna, to není jen Anna Kareninová a Vojna a mír, ale že knihovna je taky cool," řekl Řehák.

Kontroverzní nákup
Počítačové hry podle něj rozvíjejí kreativitu a nebude chybou, když v knihovnách zanechají svoji stopu. Uznává zároveň, že novinka je kontroverzní. "Je to věc, kterou řada lidí v knihovně nečeká, určitě se budou rozčilovat, jako se před 12 lety rozčilovali nad internetem v knihovnách," dodal.

Herní konzole se od dubna objeví v hlavní budově na Mariánském náměstí, v pobočce na Smíchově a ve dvou sídlištních knihovnách v Opatově a na Lužinách. Projekt prý s úspěchem funguje ve Spojených státech i v některých evropských zemích.

Knihy jde vracet i jinde
Městská knihovna v Praze si nechala zpracovat dva průzkumy mezi svými čtenáři. Zjistila z nich například, že čtenáři často nevědí o službách, které knihovna nabízí. Bude se tedy snažit lidi lépe informovat, modernizace webu je jednou z cest.

Dalším projektem, který si čtenáři přáli a osvědčil se, je půjčování a
vracení knih v různých pobočkách knihovny. Čtenář si může knihu půjčit například v místě svého bydliště v Praze 8 a vrátit ji v hlavní budově knihovny. Instituci tím sice narůstají náklady na převoz knih, magistrát jako zřizovatel ale tuto novou službu finančně podpořil. Po pilotním provozu od podzimu loňského roku tak bude tento projekt fungovat i letos.

Autor:

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...